Με 36 συνολικά γκολ ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης του κυπέλλου (Basilico) της ΕΠΣ Καστοριάς.

Στην επόμενη φάση του θεσμού προκρίθηκαν έπειτα από τις τους νίκες οι: Αστραπή Μεσοποταμίας, Γράμμος Μαυροχωρίου, ΑΟ Κάστωρ, Παναργειακός Δόξα Κορησού, Ομόνοια Βογατσικού, ΑΣ Νταηλάκης και Ηρακλής Πολυκάρπης. Ενώ, να θυμίσουμε πως απευθείας στην Γ’ φάση του κυπέλλου έχει περάσει ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας.

Πιο αναλυτικά, για τον 1ο όμιλο, ΑΣ Πενταβρύσου και Γράμμος Μαυροχωρίου, έδωσαν «μάχη» -στο γήπεδο του πρώτου- για το εισιτήριο της επόμενης φάσης, με τους φιλοξενούμενους τελικά να επικρατούν με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αποστόλου στο 44′.

Η Ομόνοια Βογατσικού είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδό της, όπου και επικράτησε του Κεραυνού Χιλιοδένδρου με 5-0. Οι «αρκούδες» με αυτή τους τη νίκη πέτυχαν το απόλυτο 3 στα 3 και τερμάτισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Νούλας στο 31′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ο Τσάμης έκανε στο 40′ και στο 45′ το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα και πάλι ο Νούλας στο 67′ πέτυχε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Τραυλός.

Στον 2ο όμιλο, ο ΑΟ Κάστωρ πέτυχε μία σπουδαία νίκη στο γήπεδό του, επί της ΑΕ Γραμμοχωρίων με σκορ 6-2, χάριν της οποία πήρε και την πρόκριση για την επόμενη φάση και άφησε εκτός θεσμού τα «ελάφια».

Στο Νταηλάκη, η τοπική και ομώνυμη ομάδα πήρε τη νίκη από το Νέστωρ Νεστοριού με 5-2 και είναι η δεύτερη ομάδα που κατάφερε σε αυτή την φάση του κυπέλλου να πετύχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ευσταθιάδης στο 8′ και στο 11′ έκανε το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα, ο Παπαρούπας στο 18′ το 3-0, ενώ στο 31′ ο Δρανιτσάρης μείωσε σε 3-1, με το οποίο σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και άλλο το σκορ (3-2) και πάλι με τον Δρανιτσάρη, όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά τους με τον Τσακλίδη (4-2) στο στο 70′. Το τελικό σκορ 5-2 διαμόρφωσε ο Ευσταθιάδης στο 82′ σημειώνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Στον 3ο όμιλο, ο Παναργειακός έφυγε με το διπλό από τους Αμπελόκηπους, επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 0-3. Ο Ζενελάκ στο 24′ έδωσε το προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του, ενώ στο 58′ ο Παναργειακός διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μήλιο (0-2). Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στο 82′ ο Κυδωνάκης.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου και στο ματς της Μεσοποταμίας, η τοπική Αστραπή πήρε τη νίκη, με ανατροπή, από τις Ελπίδες (2-1), τις οποίες και άφησε εκτός θεσμού.

Οι Ελπίδες πήραν στο 20′ το προβάδισμα με τον Κουσίδη, όμως οι «κιτρινόμαυροι» του Μίμη Παπαδόπουλου κατάφεραν 10 λεπτά αργότερα (30′) να ισοφαρίσουν με τον Γρηγόρη Καραμανίδη και τελικά να κάνουν την ανατροπή στο τέλος του αγώνα (87′) με τον Σίμου.

Στον 4ο και τελευταίο όμιλο, η Δόξα Κορησού πήρε το διπλό από την ΑΕ Βιτσίου στο Τοιχιό με 0-4 και έβαλε… πλώρη για την Γ΄ φάση του κυπέλλου.

Οι «μαυραετοί» καθάρισαν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο το παιχνίδι, κατά τη διάρκεια του οποίου πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ τους, με τον Ελ. Μηλιάτη να κάνει το 1-0 και το 2-0 στο 19′ και στο 30′ αντίστοιχα, ενώ το σκορ ημιχρόνου (3-0) διαμόρφωσε στο 38′ ο Μαρκόπουλος. Το τελικό 4-0 πέτυχε στο 54′ ο Ελ. Μηλιάτης, ο οποίος παράλληλα σημείωσε χατ τρικ.

Ο Ηρακλής Πολυκάρπης φιλοξενώντας στο γήπεδό του, τον ΑΓΣΝΚ Καστοριά, πέτυχε την 2η νίκη του στην Β’ φάση του θεσμού με σκορ 4-1 και σφράγισε με αυτόν τον τρόπο την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, για τους «πράσινους» το σκορ άνοιξε (1-0) ο Σάκης Καρανάσιος στο 40′ με πέναλτι, ενώ ο ίδιος στο 49′ έκανε το 2-0 και πάλι από τα 11 μέτρα. Το 3-0 πέτυχε στο 58′ ο Κώστας Μόσχος, ο Καραπαρίδης 63′ μείωσε σε 3-1, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε στο 80′ και άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο. Το τελικό 4-1 πέτυχε και πάλι ο Σάκης Καρανάσιος στο 84′, σημειώνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος

ΑΣ Πενταβρύσου – Γράμμος Μαυροχωρίου 0-1
44′ Αποστόλου 0-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1
0-1 ΤΕΛΙΚΟ

Ομόνοια Βογατσικού – Κεραυνός Χιλιοδένδρου 5-0
31′ Νούλας 1-0
40′ Τσάμης 2-0
45′ Τσάμης 3-0
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-0
67′ Νούλας 4-0
85′ Τραυλός 5-0
ΤΕΛΙΚΟ 5-0

2ος Όμιλος

ΑΟ Κάστωρ – ΑΕ Γραμμοχωρίων 6-2
01′ Κυριακού Κ. 1-0
04′ Κωστάρας 1-1
29′ Δημητρακόπουλος 2-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-1
68′ Μαλεγγάνος 3-1
72′ Πίτας 4-1
80′ Μπαμπούλης Αθ. 4-2
84′ Δημητρακόπουλος 5-2
87′ Πίτας 6-2
6-2 ΤΕΛΙΚΟ

Νταηλάκη – Νέστωρ Νεστορίου 5-2
08′ Ευσταθιάδης 1-0
11′ Ευσταθιάδης 2-0
18′ Παπαρούπας 3-0
31′ Δρανιτσάρης 3-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-1
50’Δρανιτσάρης 3-2
70′ Τσακλίδης 4-2
82′ Ευσταθιάδης 5-2
ΤΕΛΙΚΟ 5-2

3ος Όμιλος

Δόξα Αμπελοκήπων – Παναργειακός 0-3
24′ Ζενελάκ 0-1
58′ Μήλιος 0-2
82′ Κυδωνάκης 0-3
0-3 ΤΕΛΙΚΟ

Αστραπή Μεσοποταμίας – Ελπίδες Μεσοποταμίας 2-1
20′ Κουσίδης 0-1
30′ Καραμανίδης Γρ. 1-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
87′ Σίμου 2-1
2-1 ΤΕΛΙΚΟ

4ος Όμιλος

ΑΕ Βιτσίου – Δόξα Κορησού 0-4
19′ Μηλιάτης Ελ. 0-1
30′ Μηλιάτης Ελ. 0-2
38′ Μαρκόπουλος 0-3
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-3
54′ Μηλιάτης Ελ. 0-4 (χατ τρικ)
0-4 ΤΕΛΙΚΟ

Ηρακλής Πολυκάρπης – Α.Γ.Σ.Ν.Κ. Καστοριά 4-1
40′ Καρανάσιος Αθ. 1-0 (πεν.)
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0
49′ Καρανάσιος Αθ. 2-0 (πεν.) 2-0
58 Μόσχος Κ. 3-0
63′ Καραπαρίδης 3-1
80′ Καραπαρίδης (κόκκινη)
84′ Καρανάσιος Αθ. 4-1 (Χατ τρικ)