Τα χαμόγελα στις τάξεις του Ηρακλή, μετά την ήττα του (3-1) στην πρεμιέρα από την Αστραπή στη Μεσοποταμία, γεγονός είναι, ότι επανήλθαν, μιας και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε, για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Pizza & Barfood «Η Πάπια», την έδρα του, επικρατώντας του Κρόνου με σκορ 4-0.

Μπορεί, εντούτοις, το τελικό αποτέλεσμα (4-0) να φανερώνει ότι οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη είχαν ένα ήσυχο απόγευμα Σαββάτου και πως η νίκη τους προέκυψε χωρίς να ιδρώσουν, όμως, η αλήθεια είναι, ότι για να φτάσουν στην ευρεία επικράτησή τους χρειάστηκε να πατήσουν το «γκάζι» στο τέρμα.

Και αυτό, γιατί, απλά, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα μαχητικοί- κύρια- στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, διάστημα στο οποίο κέρδισαν τις εντυπώσεις, για να δεχθούν, όμως, στο 29’ το 1-0 και, στη συνέχεια, να… ξεφουσκώσουν.

Στη θέση, λοιπόν, του «οδηγού» (1-0) έβαλε την ομάδα του στο 29’ ο Άρης Παπαθανασίου με κεφαλιά, ενώ έξι λεπτά αργότερα (35’), ο Δημήτρης Στασινόπουλος με σουτ πέτυχε το 2-0, για να κλείσει το α’ ημίχρονο με σκορ 3-0, έπειτα από γκολ που σημείωσε, επίσης με σουτ, στο 45’ ο Θωμάς Τοροσίδης.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (4-0) διαμόρφωσε στο 88’ ο Μόσχος, ενώ, να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι είχαν κι ένα δοκάρι.

Διαιτητές: Τσιμόπουλος, Πανταζής, Καρασούλας

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαΐωάννου (46’ Αθανασίου Α.), Μπίρτσιος (46’ Καραμήτρος), Τσαρνέλας, Αντωνόπουλος Γ., Παπαθανασίου Α., Τοροσίδης, Αθανασίου Δ., Παπαθανασίου, Αντωνόπουλος Φ., Στασινόπουλος (82’ Σίμος), Μόσχος

ΚΡΟΝΟΣ:  Πανταζής, Παπαχρήστου, Νίκας (63’ Δημητριάδης), Κωνσταντίνου, Μαλέας (67’ Ζιώγος), Κατσαμάκης, Γεωργόπουλος, Κρανιάς, Στρυμπώνης, Τούτσιας, Καλαπούτης (52’ Παύλου)