Αν κάποιος κατά τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου του σαββατιάτικου αγώνα στο Μανιάκοι γυρνούσε στον διπλανό του και του έλεγε «για ισοπαλία βλέπω πάει το παιχνίδι», το σχεδόν σίγουρο είναι ότι θα εισέπραττε την απάντηση «για νέο μας το λες;».

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Α.Ε Γραμμοχωρίων και Κρόνος, λοιπόν, έπαιζαν στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά λες και είχαν συνεννοηθεί να μην απειλήσουν τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων, με αποτέλεσμα ο ανούσιος τρόπος που κινούνταν στο χορτάρι να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου με το στείρο 0-0.

Προς τα μέσα, όμως, της επανάληψης και, συγκεκριμένα, στο 68’, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, στην προσπάθειά τους να πάρουν κάτι παραπάνω από τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ (0-1) με τον Στέργιο Κρανιά, «θυμώνοντας»– κατά κάποιο τρόπο- τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη, τα οποία στην κατεύθυνση να μη γνωρίσουν την ήττα αντεπιτέθηκαν με όλες τους δυνάμεις, με αποτέλεσμα στο 88’  να δούνε τον Ηλία Παπαδάμου να επιχειρεί σουτ, η μπάλα να βρίσκει στον Γιώργο Νίκα και αλλάζοντας πορεία να καταλήγει στα δίχτυα για το γκολ της ισοφάρισης (1-1), χάριν του οποίου οι δύο ομάδες πρόσθεσαν από έναν βαθμό στο ενεργητικό τους.

Διαιτητές: Ντούκας, Ζαρομυτίδου, Ρόντσης

ΑΕ Γραμμοχωρίων: Πετσώνης, Τριάσιας, Καμπερογιάννης, Χρήστου, Γακίδης, Λιάπης Π., Αποστόλου (46’ Μπορόζης), Στεργιάννης, Κωτσόπουλος (75’ Σουκαλόπουλος), Κενανίδης, Παπαδάμου

Κρόνος: Πανταζής, Κατσαμάκης, Κωνσταντίνου, Τίγκας, Τσαμαντουρίδης, Στρυμπώνης, Μαλέας, Πούτιας (80’ Νίκας), Κρανιάς, Ήργης, Μιχαηλίδης