Σε ένα ματς με ξεκάθαρη ταμπέλα «όποιος βάλει γκολ θα κερδίσει», η Ομόνοια Βογατσικού κατάφερε να επικρατήσει του Παναργειακού με σκορ 1-0 και να τον υποχρεώσει στην πρώτη του ήττα στη φετινή αγωνιστική περίοδο, χάριν της οποίας οι «κοκκινόμαυροι» του Άργους Ορεστικού έχασαν την ευκαιρία να διατηρηθούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Αντίθετα, οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη, με την 3η νίκη στη… φωλιά τους στο τρέχον πρωτάθλημα, αναρριχήθηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 11 πόντους, γεγονός που, αναντίρρητα, τις κρατά «ζεστές» αναφορικά με τις υψηλές βλέψεις που έχουν για τη φετινή σεζόν.

Σε ό, τι, τώρα, αφορά το ματς αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, πως δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μιας και από πλευράς θεάματος δεν προέκυψαν πολλά πράγματα στο χορτάρι, με εξαίρεση κάποιες λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και αυτές- κύρια- στο α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη, από την άλλη, γεγονός είναι, ότι το παιχνίδι κύλησε με τους γηπεδούχους να αναλώνονται σε μια προσπάθεια να διατηρήσουν με κάθε τρόπο το προβάδισμά τους (1-0) στο σκορ  από το 2ο λεπτό και τους φιλοξενούμενους ματαίως να επιχειρούν να φέρουν το ματς στα ίσα, εκφράζοντας, παράλληλα, παράπονα για ελάχιστο καθαρό χρόνο αγώνα, ελέω όπως υποστηρίζουν, πολλών και σκόπιμων καθυστερήσεων από πλευράς γηπεδούχων.

Το 1-0, λοιπόν, όπως προαναφέρθηκε, σημειώθηκε στο 2ο λεπτό, όταν σε σέντρα του Νούλα ο Χρήστος Σκανδάλης σημάδεψε δίχτυα, ενώ στη συγκεκριμένη φάση οι «κοκκινόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν εντόνως στον διαιτητή κ. Ντούκα, υποστηρίζοντας πως ο Νούλας πριν επιχειρήσει τη σέντρα είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του για να παραμείνει κάτοχος της μπάλας.

Διαιτητές: Ντούκας, Σιδερίδης Χ., Χριστοφορίδης

Ομόνοια Βογατσικού: Μακρής, Μπλιάγκας, Ζβίγγος, Τομόπουλος, Κράιμ, Γιαννάκης, Λαζαρίδης (77′ Τσιαπατόρης), Πατσογιάννης Γ., Νούλας (89′ Πατσογιάννης Δ.), Τσολακάκης, Σκανδάλης (72′ Τσάμης Σ.)

Παναργειακός: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος (63′ Αϊρατζής), Τσιάτσος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Ζενελάκ, Χότζια, Βιέρος, Βρέστα (80′ Μπαράκης), Χαραλαμπίδης (50′ Τσιγαρίδας)