Με 36 συνολικά γκολ ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης του κυπέλλου (Basilico) της ΕΠΣ Καστοριάς.

Το απόλυτο 3 στα 3 έκαναν σήμερα Ομόνοια Βογατσικού και ΑΣ Νταηλάκης, οι οποίοι είχαν έτσι και αλλιώς εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση από την προηγούμενη, κιόλας αγωνιστική. Την πρόκρισή του σφράγισε και Ηρακλής Πολυκάρπης.

Πιο αναλυτικά, στον 1ο όμιλο η Ομόνοια Βογατσικού είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδό της, όπου και επικράτησε του Κεραυνού Χιλιοδένδρου με 5-0. Οι «αρκούδες» με αυτή τους τη νίκη πέτυχαν το απόλυτο 3 στα 3 και τερμάτισαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Νούλας στο 31′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ο Τσάμης έκανε στο 40′ και στο 45′ το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα και πάλι ο Νούλας στο 67′ πέτυχε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Τραυλός.

Στον 2ο όμιλο και στο Νταηλάκη, η τοπική και ομώνυμη ομάδα πήρε τη νίκη από το Νέστωρ Νεστοριού με 5-2 και είναι η δεύτερη ομάδα που κατάφερε σε αυτή την φάση του κυπέλλου να πετύχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ευσταθιάδης στο 8′ και στο 11′ έκανε το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα, ο Παπαρούπας στο 18′ το 3-0, ενώ στο 31′ ο Δρανιτσάρης μείωσε σε 3-1, με το οποίο σκορ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και άλλο το σκορ (3-2) και πάλι με τον Δρανιτσάρη, όμως οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά τους με τον Τσακλίδη (4-2) στο στο 70′. Το τελικό σκορ 5-2 διαμόρφωσε ο Ευσταθιάδης στο 82′ σημειώνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Τέλος, για τον 4ο όμιλο, ο Ηρακλής Πολυκάρπης φιλοξενώντας στο γήπεδό του, τον ΑΓΣΝΚ Καστοριά, πέτυχε την 2η νίκη του στην Β’ φάση του θεσμού με σκορ 4-1 και σφράγισε με αυτόν τον τρόπο την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, για τους «πράσινους» το σκορ άνοιξε (1-0) ο Σάκης Καρανάσιος στο 40′ με πέναλτι, ενώ ο ίδιος στο 49′ έκανε το 2-0 και πάλι από τα 11 μέτρα. Το 3-0 πέτυχε στο 58′ ο Κώστας Μόσχος, ο Καραπαρίδης 63′ μείωσε σε 3-1, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αποβλήθηκε στο 80′ και άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο. Το τελικό 4-1 πέτυχε και πάλι ο Σάκης Καρανάσιος στο 84′, σημειώνοντας παράλληλα και χατ τρικ.

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος

ΑΣ Πενταβρύσου – Γράμμος Μαυροχωρίου 0-1
44′ Αποστόλου 0-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1
0-1 ΤΕΛΙΚΟ

Ομόνοια Βογατσικού – Κεραυνός Χιλιοδένδρου 5-0
31′ Νούλας 1-0
40′ Τσάμης 2-0
45′ Τσάμης 3-0
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-0
67′ Νούλας 4-0
85′ Τραυλός 5-0
ΤΕΛΙΚΟ 5-0

2ος Όμιλος

ΑΟ Κάστωρ – ΑΕ Γραμμοχωρίων 6-2
01′ Κυριακού Κ. 1-0
04′ Κωστάρας 1-1
29′ Δημητρακόπουλος 2-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-1
68′ Μαλεγγάνος 3-1
72′ Πίτας 4-1
80′ Μπαμπούλης Αθ. 4-2
84′ Δημητρακόπουλος 5-2
87′ Πίτας 6-2
6-2 ΤΕΛΙΚΟ

Νταηλάκη – Νέστωρ Νεστορίου 5-2
08′ Ευσταθιάδης 1-0
11′ Ευσταθιάδης 2-0
18′ Παπαρούπας 3-0
31′ Δρανιτσάρης 3-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 3-1
50’Δρανιτσάρης 3-2
70′ Τσακλίδης 4-2
82′ Ευσταθιάδης 5-2
ΤΕΛΙΚΟ 5-2

3ος Όμιλος

Δόξα Αμπελοκήπων – Παναργειακός 0-3
24′ Ζενελάκ 0-1
58′ Μήλιος 0-2
82′ Κυδωνάκης 0-3
0-3 ΤΕΛΙΚΟ

Αστραπή Μεσοποταμίας – Ελπίδες Μεσοποταμίας 2-1
20′ Κουσίδης 0-1
30′ Καραμανίδης Γρ. 1-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
87′ Σίμου 2-1
2-1 ΤΕΛΙΚΟ

4ος Όμιλος

ΑΕ Βιτσίου – Δόξα Κορησού 0-4
19′ Μηλιάτης Ελ. 0-1
30′ Μηλιάτης Ελ. 0-2
38′ Μαρκόπουλος 0-3
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-3
54′ Μηλιάτης Ελ. 0-4 (χατ τρικ)
0-4 ΤΕΛΙΚΟ

Ηρακλής Πολυκάρπης – Α.Γ.Σ.Ν.Κ. Καστοριά 4-1
40′ Καρανάσιος Αθ. 1-0 (πεν.)
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0
49′ Καρανάσιος Αθ. 2-0 (πεν.) 2-0
58 Μόσχος Κ. 3-0
63′ Καραπαρίδης 3-1
80′ Καραπαρίδης (κόκκινη)
84′ Καρανάσιος Αθ. 4-1 (Χατ τρικ)