Την 12η διαδοχική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η ομάδα μας χθες βράδυ στο ΔΑΚ Σκαρκαλά της Κοζάνης, καθώς επικράτησε του Εθνικού Κοζάνης με 39-63!

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε απόλυτα ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με τις δυνατές φάσεις και τα πολλά φάουλ να δεσπόζουν και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Εθνικό να καταφέρνει να επιβάλει τον ρυθμό που ήθελε στο παιχνίδι στην αρχή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια η ομάδα μας σταδιακά ανέβασε ρυθμό, πήρε το προβάδισμα και πήγε μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια με 29-31.

Στην επανάληψη ο νεαποκτηθέντας Νίκος Ρέπας έδειξε… ταχύτατα την κλάση του, καθώς με διαδοχικά τρίποντα «τίναξε» την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι μέχρι εκείνη την στιγμή. Παράλληλα ο ΠΑΟΚ μας μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένος στο αμυντικό κομμάτι και περιόρισε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων, γεγονός που αποτυπώνεται στους μόλις 6 πόντους που δεχθήκαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Έτσι, μπήκαν οι βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη, με τους παίκτες του κόουτς Τζιλίνη να μην εφησυχάζονται και να μην… φρενάρουν καθόλου την απόδοση τους ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με ωραία κυκλοφορία της μπάλας και την ίδια σφιχτή άμυνα, η ομάδα μας «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα, η ομάδα μας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 39-63 στο φετινό ταξίδι και συνεχίζει αήττητη, κάνοντας ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον στόχο.

Συγχαίρουμε την ομάδα του Εθνικού Κοζάνης για την προσπάθεια και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Πλέον, η χθεσινή αναμέτρηση αποτελεί παρελθόν και η ομάδα μας στρέφει την προσοχή της στην επόμενη ακόμα πιο κρίσιμη αναμέτρηση με τους Διόσκουρους Κοζάνης, στο κλειστό της Μεσοποταμίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 11-16, 06-18, 04-14

Εθνικός Κοζάνης (Μήτσιαλος): Τσίμτσιος, Μπουνόβας, Κτενίδης, Τσιρέκας 2, Μακρίδης, Γκουτζιομήτρος, Τοπάλι 14 (2), Τσουμάνας 5, Παπαντίνας 6 (2), Δούμας 2, Γλυκόπουλος 9

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας (Τζιλίνης): Ρέπας Ν. 19 (5), Πιπερόπουλος 2, Ιωσήφ, Ρέπας Χ. 7 (2), Φούφας, Τσολάκης 8 (2), Γεωργάκας 6, Πανίδης 3, Βελαώρας, Παγανάς Γ. 16, Παγανάς Δ. 2, Κατσιάνης