«Ψέκασαν», «σκούπισαν», «τελείωσαν» οι «κοκκινόμαυροι» στο ματς- εντός έδρας- με την Πεντάβρυσο, την οποία… φιλοδώρησαν με πέντε γκολ (5-0), κάνοντας, παράλληλα, ποδαρικό με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Pizza & Barfood «Η Πάπια».

Με «όπλο», λοιπόν, το κίνητρο ο Παναργειακός να φύγει από την πρώτη του «μάχη» στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο νικητής, φιλοξενώντας στο Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού τον Α.Σ. Πενταβρύσου, αλήθεια είναι, ότι δεν χρειάστηκε οι παίκτες του να κοπιάσουν ιδιαίτερα για να πανηγυρίσουν το παρθενικό τους «τρίποντο», αφού η κόντρα τους με τους «κυανόλευκους» του Γιώργου Σαββίδη, ήταν, θα έλεγε κανείς, σαν το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, στο οποίο πάντα βγαίνει κερδισμένη η γάτα.

Η ομάδα, εν προκειμένω, του Βαγγέλη Σιώμου, σε ρυθμό… ρελαντί και δίχως να χρειαστεί να φορτσάρει σε κανένα σημείο του αγώνα, πήρε το επιθυμητό αποτέλεσμα με χαρακτηριστική άνεση, σκοράροντας τρεις φορές στο α’ ημίχρονο και δύο στην επανάληψη.

Τον… χορό των γκολ (1-0) άνοιξε στο 9’ ο Παναγιώτης Μήλιος, ενώ το 2-0 πέτυχε στο 36’ ο Νικηφόρος Βιέρος, για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με σκορ 3-0 και με γκολ που σημείωσε ο Γιώργος Τσαμτσάκης. Ο Γιώργος Τσαμτσάκης, ωστόσο, ήταν ο σκόρερ και του 4-0 στο 59’, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης (5-0) «σφράγισε» στο 90’ ο Γιώργος Χαραλαμπίδης.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι ο Παναργειακός είχε κι ένα δοκάρι στο 14’ με τον Βιέρο.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδοπούλου

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος, Αγγέλκος, Δινάδης, Χότζια, Βιέρος (57’ Χαραλαμπίδης), Ζενελάκ (57’ Ιωαννίδης), Τσαμτσάκης, Μήλιος, Βρέστα (71’ Μπίζογλου)

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Τσαρούχας, Τζέλιος, Σταυρόπουλος (15’ Μασμανίδης), Τοπαλίδης, Γρηγοριάδης, Παπαϊωάννου Ν., Ζαλούμης, Καπατασίδης, Παπαϊωάννου Χ., Δρανιτσάρης (86’ Καλλιμάνης), Παύλου (46’ Σαββίδης)

Τα highlights του αγώνα Παναργειακός – ΑΣ Πενταβρύσου (5-0) – Βίντεο