Η Καστοριά φαίνεται -από τα αποτελέσματα- ότι φέτος δεν μπορεί κάποιος να της βάλει… φρένο και πως είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας (Miss Kids) της ΕΠΣ Καστοριάς, σημειώθηκαν μόνο νίκες, τρεις εντός και τρεις εκτός έδρας, ενώ οι 12 ομάδες βρήκαν συνολικά 27 φορές δίχτυα.

Τα βλέμματα σε αυτή την αγωνιστική, όπως είναι φυσικό, ήταν στραμμένα στο ντέρμπι μεταξύ της Καστοριάς 1980 και της Αστραπής Μεσοποταμίας το οποίο πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚΚ, όπου και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια πολύ μεγάλη νίκη, αποδεικνύοντας παράλληλα πως φέτος δύσκολα κάποιος θα τους βάλει… φρένο.

Πιο συγκεκριμένα, η Καστοριά 1980 επιβλήθηκε της Αστραπής Μεσοποταμίας με σκορ 2-0, με τα γκολ του Τσαμτσάκη στο 49′ και του Χασάι από το σημείο του πέναλτι στο 79′ και πανηγύρισε την 8η, σε σειρά, νίκη της και παρέμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ, αξίζει να σημειωθεί πως για μια ακόμη αγωνιστική οι «ερυθροκίτρινοι» δεν έχουν δεχθεί γκολ!

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναργειακός που επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Βιτσίου με το ευρύ σκορ 1-4 και διατήρησε την διαφορά στους -4 βαθμούς από την Καστοριά.

Τώρα, όσον αφορά το ματς, το σκορ άνοιξε στο 15′ ο Δινάδης (1-1), ο Μπόδας ισοφάρισε (1-1) στο 24′, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και μέσα σε 4 λεπτά (49′) κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με τον Κόζαρη. Στο 80′ ο Δινάδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 1-3, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Κόζαρης στο 89′.

Με το διπλό έφυγε από το γήπεδο της Χλόης η ΑΕ Γραμμοχωρίων, η οποία και επικράτησε του ΑΟ Κάστωρ με σκορ 3-4 σε ένα πλούσιο από πλευράς θεάματος και εξέλιξης παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό του αγώνα ο Γρηγόρης Μήλιος (0-1), ενώ μέσα σε δύο λεπτά ο Εστιάδης έφερε… τούμπα το ματς, καθώς στο 17′ έκανε το 1-1 και στο 18′ την ανατροπή 2-1. Τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όμως, δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 42′ ο Γρηγόρης Μήλιος επανέφερε εκ νέου την ισορροπία στο παιχνίδι (2-2), ενώ στο 44′ ο Κυριακού έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «βυσσινή».

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «ελάφια» μπήκαν αποφασισμένα για τη νίκη και το κατάφεραν χάριν στα γκολ του Νάκου στο 56′ (3-3) και του Γρηγόρη Μήλιου στο 67΄’. Ενώ ταυτόχρονα ο τελευταίος σημείωσε και χατ τρικ.

Στο τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Γράμμου Μαυροχωρίου και του Ηρακλή Πολυκάρπης, στο γήπεδο του πρώτου, κερδισμένοι βγήκαν τελικά οι «κυανόλευκοι» που επικράτησαν με σκορ 3-2.

Λογαριασμό στο σκορ άνοιξε ο Τσαδήλας στο 8ο, μόλις, λεπτό (1-0), ενώ στο 37′ ο Ευαγγέλου άφησε τον Ηρακλή με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 43′ ο Μπλούκας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0) και στην τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πάλι ο Τσαδήλας ανέβασε την διαφορά στο 3-0. Ενώ στα… χασομέρια (45’+2′) ο Πέτρος Τερέζιου μείωσε σε 3-1 και στο 49′ ο Δημήτρης Στασινόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Τέλος, με 10 παίκτες έμειναν και οι γηπεδούχοι, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Τσιμόπουλος, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Κότση.

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα ο ΑΣ Νταηλάκης που επικράτησε της Ομόνοιας Βογατσικού με 1-3. Το 0-1 έκανε στο 45’+2′ ο Τσακλίδης, το 0-2 ο Σπυριδωνίδης στο 58′, ενώ στο 74′ ο Πατσογιάννης από τα 11 μέτρα μείωσε σε 1-2. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα (90’+5′) ο Σαρητσιάνης.

Στις νίκες επέστρεψε, μετά από 7 αγωνιστικές, η Δόξα Αμπελοκήπων, που πήρε το διπλό από τον ΑΣ Πενταβρύσου με σκορ 1-3. Ο Βασιλείου με αυτογκόλ έκανε το 0-1 στο 35′, ο Παπαδόπουλος στο 55′ το 0-2, ο Παύλου μείωσε σε 1-2 στο 85ο λεπτό, ενώ το 1-3 διαμόρφωσε στο 88′ ο Μαυρουδής.

Τέλος ρεπό είχε η ομάδα της Δόξας Κορησού.