Όπως ήταν λογικό, στην 16η αγωνιστική όλα τα βλέμματα είχαν πέσει στο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς μεταξύ του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας και της Ομόνοιας Βογατσικού.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος μέτρησαν τις δυνάμεις τους σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Καστοριάς, με την ομάδα της Καλλιθέας τελικά να βγαίνει νικήτρια από αυτήν την «μάχη» με γκολ στο 90’+4′!

Ο Μέγας Αλέξανδρος, με αυτήν του τη νίκη κόντρα στην Ομόνοια, πέρασε μόνος του στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήρε αβαντάζ 2 βαθμών από το Βογατσικό και ενός από τον Ηρακλή Πολυκάρπης. Ενώ, από εδώ και πέρα θα έχει αυτός τον πρώτο λόγο στην κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου που δίνει και το εισιτήριο για την Γ΄ Εθνική κατηγορία, έχοντας βέβαια και το ματς στην Πολυκάρπη (18η αγωνιστική).

Από την άλλη, η μέχρι πρότινος πρώτη της βαθμολογίας Ομόνοια Βογατσικού γνώρισε την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, «έπεσε» στην 3η θέση και ελπίζει σε μια ισοπαλία στο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής, που προαναφέραμε, έτσι ώστε να μπορέσει να βρεθεί ξανά στην κορυφή, όμως, με «συγκάτοικους» τους «κυανοκίτρινους».

Τώρα, όσον αφορά το ματς, αυτό καθαυτό, στο πρώτο ημίχρονο είδαμε αρκετά καλό ποδόσφαιρο, με αρκετές χαμένες φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και έχασαν καλές ευκαιρίες για να πετύχουν κάποιο γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρά τον αμυντικό τους ρόλο κατάφεραν να απειλήσουν και αυτοί την αντίπαλη εστία.

Στην αρχή της επανάληψης, οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου μπήκαν… φορτσάτοι και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 47′ για το 1-0, με τον Μακρή να λέει «όχι» στον Τσετιροκλή και στον Μηλιάτη.

Στη συνέχεια παίχτηκε αρκετά δυνατό ποδόσφαιρο με σκληρές «μονομαχίες», αποτέλεσμα του οποίου και οι πολλές κίτρινες κάρτες. Ενώ, οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη κατάφεραν να φέρουν τον ρυθμό του αγώνα εκεί που τον ήθελαν και στην κόντρα έψαχναν το γκολ, με την πιο σπουδαία χαμένη φάση τους να είναι στο 90’+3′, με τον Τραυλό να μην μπορεί να νικήσει τον Μαρμαρά.

Και ενώ, όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα φύγουν με την ισοπαλία (κάτι που συνέφερε το Βογατσικό) ο Νίκος Ντούκας δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του κουβέντα και στο 90’+4′ πέτυχε το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του. Να σημειώσουμε, πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα καθώς θεώρησαν πως η φάση ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Τέλος, η Ομόνοια Βογατσικού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο διαιτητής κ. Κεχαγιάς απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον αρχηγό της ομάδας, Παναγιώτη Γιαννάκη. Ενώ, μετά τη λήξη του αγώνα δεν έλειψαν και τα… παρατράγουδα με αρκετές εντάσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

«Ζωντανός» στην διεκδίκηση του τίτλου παρέμεινε ο Ηρακλής Πολυκάρπης, που επικράτησε της ΑΕ Γραμμοχωρίων στο γήπεδό του με σκορ 2-1. Οι «πράσινοι» του Γιώργου Σαββίδη βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την Καλλιθέα (-1) και πλέον έχουν το μυαλό τους στην μεταξύ τους κόντρα του μεθεπόμενου Σαββάτου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 58′ με τον Γαϊτανάκη, όμως, τα «ελάφια» του Παναγιώτη Αντωνίου έφεραν το ματς ξανά στα… ίσα με τον Νίκα στο 78′. Ενώ, τη λύτρωση στην ομάδα του έδωσε ο Τσαρνέλας 87′.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο ΑΟ Κάστωρ στο Άργος Ορεστικό, κόντρα στον Παναργειακό με σκορ 0-1. Οι «βυσσινί» του Μιμή Μπαχαδέρογλου πανηγύρισαν το διπλό, χάριν στο οποίο αύξησαν τη διαφορά τους από την τελευταία θέση κατά 3 βαθμούς, ενώ σίγουρα, πήραν και ψυχολογία για τη συνέχεια. Τέλος, το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 28΄ ο Πήτας.

Με το διπλό έφυγε από το Μαυροχώρι ο ΑΣ Νταηλάκης, επικρατώντας του τοπικού Γράμμου με 0-1. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να αγωνιστούν με έναν παίκτη λιγότερο από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, καθώς ο κ. Ντούκας απέβαλε τον τερματοφύλακά τους. Ενώ, το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Τσεμπερίδη πέτυχε ο Σπυριδωνίδης στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (88′).

Η «μάχη» των… μαυραετών δεν έμελλε να έχει κάποιων νικητή, καθώς οι δύο ομάδες κόλλησαν στο «μηδέν» και μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας. Οι παίκτες του Ιορδάνη Ντίμτσιου και του Σπύρου Μηλιάτη δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και τελικά ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 0-0.

Τέλος, η 16η… στροφή του πρωταθλήματος, ολοκληρώθηκε με τη νίκη της Πενταβρύσου επί της ΑΕ Βιτσίου στο γήπεδο της πρώτης με σκορ 2-0. Οι γηπεδούχοι, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επέστρεψαν μετά από αρκετό καιρό στις νίκες και επανέφεραν τα χαμόγελα στις τάξεις τους. Να σημειώσουμε, πως το 1-0 πέτυχε στο 31′ ο Γρηγοριάδης και το 2-0 στο 78′ ο Τίγκας.