Μετά το 2 στα 2 που μετρούσε η Α.Ε. Βιτσίου στα παιχνίδια της με Κάστορα (εντός) και με Δόξα Αμπελοκήπων (εκτός), επόμενο ήταν να ψάξει, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, με ηθικό ακμαιότατο και το τρίτο συνεχόμενο «τρίποντό» της, αυτή τη φορά, στην Πεντάβρυσο.

Και οι «Ενωσίτες» του Νίκου Γατόπουλου, έχοντας κατά νου ότι οι «κυανόλευκοι» του νέου τους προπονητή Μίμη Ζαρογιάννη έχουν τρεις σημαντικές απουσίες να αντιμετωπίσουν (Δρανιτσάρη, Σαββίδη Κ. και Γάκη) , σε αυτό που στόχευσαν εξαρχής, δεν ήταν άλλο από το να διεκδικήσουν με όλες τους τις δυνάμεις τη νίκη, παρότι και οι ίδιοι δεν είχαν ένα καλό «εξάρτημα» στη… μηχανή τους, τον τιμωρημένο Αντώνη Στασινόπουλο.

Μπαίνοντας, λοιπόν, οι φιλοξενούμενοι στο χορτάρι με σκοπό να αποκτήσουν το…  πάνω χέρι στο παιχνίδι, κατάφεραν στα λεπτά του α’ ημιχρόνου να υπερτερήσουν των γηπεδούχων στην κατοχή της μπάλας σε ποσοστό, περίπου, 60%, ωστόσο, οι προσπάθειές τους στην επίθεση ήταν ημιτελείς, ενώ, αντίθετα, οι «κυανόλευκοι» με μικρότερα ποσοστά στην κατοχή, κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 40’, όταν ο Θεοδόσης Γρηγοριάδης σημάδεψε δίχτυα για το 1-0, που ήταν και σκορ του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

«Ατσαλωμένοι» οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, «εύθραυστοι» οι γηπεδούχοι

Με το 1-0 να βαραίνει τις πλάτες των «Ενωσιτών» από το α’ ημίχρονο, λογικό ήταν να πατήσουν το χορτάρι για τα λεπτά της επανάληψης με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, αλλά, επίσης, με πιο ορθολογικό τρόπο στην επίθεση απ’ ό, τι στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά.

Έτσι, η αντεπίθεσή τους για την ανατροπή του σκορ ξεκίνησε στο 53’, όταν είδαν τον Αργύρη Κράτσιο να επιχειρεί κεφαλιά την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Κώστα Σαββίδη και να καταλήγει στα δίχτυα με αυτογκόλ για το 1-1, ενώ «τούμπα» το παιχνίδι έφερε στο 73’ Γιάννης Γρηγοριάδης, διαμορφώνοντας με σουτ το τελικό σκορ 1-2.

Ενδιάμεσα, ωστόσο, και συγκεκριμένα στο 65’, οι «κυανόλευκοι» είχαν δοκάρι με τον Κώστα Σαββίδη, ενώ στο 61’ οι «Ενωσίτες» έμειναν με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αργύρη Κράτσιου, στοιχείο που, αν μη τι άλλο, δίνει μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη τους, αφού κατάφεραν την ολική ανατροπή στο σκορ με παίκτη λιγότερο.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι μεγάλη συμμετοχή στη νέα σπουδαία νίκη της Α.Ε. Βιτσίου στην Πεντάβρυσο, είχε και ο πολύ έμπειρος τερματοφύλακάς της Στέλιος Γαργάλας, ο οποίος στο 90’ κατάφερε να αποτρέψει βέβαιη παραβίαση της εστίας του σε κοντινό σουτ του Σαββίδη.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Ζαρομυτίδου, Γιαμπάνης

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Τσαρούχας, Σαββίδης Κ., Κυριακόπουλος, Τζέλιος, Σαχινίδης, Καπατασίδης, Μεσελίδης (85’ Ηλιαδης), Χαραλαμπίδης (46’ Σταυρόπουλος), Γρηγοριάδης, Ζυπίδης, Σαββίδης Κ.

Α.Ε. ΒΙΤΣΙΟΥ: Γαργάλας, Τσιφλικιώτης, Γκάτζιος, Γεωργάκας, Κρατσιος Α., Χρηστάκης, Καλογιάννης (58’ Γρηγοριάδης Α.), Τεμέλκος, Θωμάς (90’+2’ Ελαιόπουλος), Τραϊανός, Μέλιος (60’ Γρηγοριάδης Ι.)