«Αντίο» στο νικηφόρο σερί των τριών ισάριθμων αγώνων τους, είπαν- πριν από λίγο- οι «γουναράδες» στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όπου παρουσιάστηκαν διπρόσωποι στο ματς με τον Γυμναστικό Σύλλογο Αμαρουσίου, από τον οποίο, τελικά, γνώρισαν την ήττα με σκορ 86-80, έπειτα, ωστόσο, από ένα παιχνίδι που, θα έλεγε κανείς, ότι οι «γουναράδες», βάσει της εικόνας τους στο α’ δεκάλεπτο, φαινόταν να το έχουν στα χέρια τους.

«Όσκαρ» σκηνικής παρουσίας στο παρκέ της Καστοριάς μόνο, όμως, στο α’ δεκάλεπτο

Σε ιδεώδες περιβάλλον βρέθηκαν οι «γουναράδες» με το ξεκίνημα του αγώνα, που παίρνοντας τα σκήπτρα στο παρκέ, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους στους γηπεδούχους, οι οποίοι μπρος στην αδυναμία τους να αντιδράσουν βρέθηκαν στο κλείσιμο του α’ δεκαλέπτου να χάνουν με 10 πόντους διαφορά (16-26).

Πολλά τα λάθη της Καστοριάς στη β’ περίοδο

Ελάχιστα οργανωτικοί και αρκετά έως πολύ επιρρεπείς σε λάθη ήταν οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη στο β’ δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι φιλοδοξίες τους για διεύρυνση της διαφοράς στο σκορ να πάνε «περίπατο» προς τη λήξη του α’ ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να… ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 πόντους, μπαίνοντας, ουσιαστικά, στο παιχνίδι.

Η αντεπίθεση του Γ.Σ. Αμαρουσίου στο β’ ημίχρονο… έπιασε τόπο

Δυναμικοί, αποφασιστικοί, παθιασμένοι και, εντέλει, παραγωγικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό του αγώνα, με συνέπεια η αντεπίθεσή τους να πάρει «σάρκα και οστά» στο διάστημα αυτό, βρίσκοντας, εντούτοις, το ισχυρό «όπλο» της Καστοριάς, δηλαδή, την άμυνά της, να κάνει… νερά και να είναι «αλλού γι’ αλλού».

Έτσι, η λήξη της αναμέτρησης, βρήκε τους παίκτες του Γ.Σ Αμαρουσίου να ανατρέπουν την κατάσταση και να πανηγυρίζουν την πρώτη μεγάλη τους νίκη στο 2019 με σκορ 86-80, χάριν της οποίας βελτίωσαν τη θέση τους στη βαθμολογία, ενώ, αντίθετα, οι «γουναράδες» έχασαν την ευκαιρία να διατηρηθούν κοντά στους πρωτοπόρους.

Δεκάλεπτα: (16-26), (33-38) ημίχρονο, (61-60), (86-80) τελικό

Διαιτητές: Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Καρακάσης (Ντάβαρης)

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 10, Στασινός 20 (2), Ξυδάς 16, Χατζηδάκης 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Λυκογιάννης 4, Σουρλής 10 (2), Παπαγεωργόπουλος 13 (3), Μιχαλούτσος 9 (1)

Καστοριά (Καραγιάννης): Πετρόπουλος 16, Μελισσαράτος 15, Χονδρογιάννης, Βλάχος, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 10, Ράπτης 4, Τερσενίδης 2, Βαβάτσικος 9 (1), Καραμανώλης 4 (1), Τζακόπουλος 11 (3), Φουρμαναβίτσιους 9 (2)