24 γκολ, 2 ανατροπές στο τελικό σκορ, τέσσερις «άσοι», ένα «διπλό» κι ένα «Χ» συνέθεσαν το σκηνικό της 1ης αγωνιστικής

Του Δαμιανού Δέλλιου

«Έσπασαν» καρδιές στο ματς ντέρμπι Αστραπή- Ηρακλής, με νικητές (3-1) τους «κιτρινόμαυρους, που ανέτρεψαν το εις βάρος τους (0-1) του α’ ημιχρόνου

«Χορταστικά», πάντως, από πλευράς θεάματος αλλά και γκολ, ήταν και τα υπόλοιπα πέντε ματς της έναρξης του 41ου πρωταθλήματος PIZZA & BAR FOOD «η πάπια», στην οποία- πρώτη ημέρα- το σημείο «1» υπερίσχυσε σε τέσσερις αναμετρήσεις, συμπεριλαμβανομένου και του «άσου» της Αστραπής επί του Ηρακλή, ενώ καταγράφηκαν ένα «διπλό» κι ένα «Χ».

Αναλυτικότερα, στον κορυφαίο αγώνα της 1ης αγωνιστικής, αυτόν ανάμεσα στην Αστραπή Μεσοποταμίας και τον Ηρακλή Πολυκάρπης, η… μπίλια του ματς κάθισε στον «1», γιατί, απλά, οι «κιτρινόμαυροι» φέτος του Γιώργου Τομόπουλου, ήθελαν- πάση θυσία- να πάρουν το… αίμα τους πίσω για την περσινή ήττα τους (2-4) από τους «πράσινους» του Ρούλη Κυβεντίδη.

Έτσι, παρότι βρέθηκαν στο α’ ημίχρονο με την… πλάτη στον τοίχο, ένεκα του (0-1), βρήκαν τη δύναμη στην επανάληψη να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι και, τελικά, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ, όχι μόνο πήραν πανάξια τη νίκη (3-1), αλλά, παράλληλα, «έσπασαν» και την παράδοση που τους ήθελε να τα βρίσκουν… μπαστούνι με τον Ηρακλή στο γήπεδό τους.

Και μια κι έγινε λόγος παραπάνω περί παράδοσης, αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή- σε ό, τι αφορά το ματς Γράμμος Μαυροχωρίου- Ομόνοια Βογατσικού- δεν «έσπασε», καθότι οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, φρόντισαν την καλή σχέση που είχαν στην έδρα τους με τις νίκες επί των «αρκούδων» , όχι μόνο να τη διατηρήσουν, αλλά  να τη διευρύνουν κιόλας, μετρώντας πλέον, έπειτα από τη σημερινή νίκη τους με σκορ 3-1, που προέκυψε με ανατροπή (0-1 το α’ ημίχρονο), τρία «τρίποντα» στις τελευταίες ισάριθμες αναμετρήσεις τους

Στο γήπεδο της Χλόης, και στην τοπική κόντρα Α.Ο. Κάστωρ- Α.Σ. Νταηλάκης, η  παράδοση που ήθελε τους «κυανόμαυρους» του Γιάννη Τσεμπερίδη να φεύγουν (πέρυσι) νικητές στην κόντρα τους με τους «βυσσινί», φέτος, αυτή πήγε «περίπατο», καθώς οι δύο νεανικότατες και γεμάτες ταλέντο ομάδες της πόλης, έπειτα από ένα μεταξύ τους ματς για «όλα τα μάτια και τα γούστα», αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Στη… μάχη των «μαυραετών» του Καστοριανού ποδοσφαίρου ανάμεσα στη Δόξα Αμπελοκήπων και τη Δόξα Κορησού, τελικά, επιβεβαιώθηκαν, από τη μία, όσοι είχαν προτρέξει να μιλήσουν για ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ενώ, από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Ζαρογιάννη με τη νίκη της με σκορ 2-1, κατάφερε να «σπάσει» την κακή παράδοση που είχε όταν αγωνίζονταν στο γήπεδό της με το συγκρότημα του Σπύρου Μηλιάτη (πέρυσι η Δόξα Κορησού είχε φύγει με το «τρίποντο» (0-2) στις αποσκευές της από τους Αμπελόκηπους).

Στο γήπεδο της Κολοκυνθούς και στην αναμέτρηση του Κρόνου με τη νεοφερμένη στην κατηγορία Α.Ε. Βιτσίου, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήραν με το καθαρό σκορ (2-0) τη νίκη, κάνοντας, παράλληλα, ποδαρικό με το… δεξί στη νέα αγωνιστική σεζόν.

Τέλος, στο γήπεδο της Πενταβρύσου, τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη, έκαναν επίδειξη ισχύος, επικρατώντας με το ευρύ σκορ 2-5 της ομάδας του Γιώργου Σαββίδη, σε ένα- κατά τ’ άλλα- ματς, που οι φιλοξενούμενοι είχαν «καθαρίσει» σχετικά με τη νίκη  από το α’ ημίχρονο, όταν το σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν στο 0-4.