Διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας!

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 4η αγωνιστικής της της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς, όπου και σημειώθηκαν τρεις «άσσοι», δύο «διπλά» και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 16 φορές δίχτυα.

Το τέσσερα στα τέσσερα πέτυχε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που αν και δυσκολεύτηκε τελικά επικράτησε στο γήπεδο των Μανιάκων, του Γράμμου Μαυροχωρίου με σκορ 1-0, χάριν στο γκολ του Ντούκα στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το νικηφόρο σερί της διεύρυνε και η Αστραπή Μεσοποταμίας που έφυγε με το διπλό από την Χλόη, όπου και επιβλήθηκε του ΑΟ Κάστωρ με σκορ 0-3. Τα δύο πρώτα τέρματα για τους «κιτρινόμαυρους» πέτυχε ο Πασώλης, στο 8′ και στο 41′, συγκεκριμένα, ενώ το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Αν. Παλαιοδήμος στο 53′.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναργειακός που υποδέχθηκε την ΑΕ Βιτσίου, της οποίας και επικράτησε με σκορ 2-0. Ο Μπόδας άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 90′ σημείωσε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με έναν ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς, ο Δινάδης στο 61′ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε, εκτός έδρας, η Δόξα Αμπελοκήπων κόντρα στον Τυφώνα Λακκωμάτων με σκορ 0-3, σε ένα παιχνίδι με αρκετά νεύρα και δυνατά μαρκαρίσματα. Την αρχή έκανε ο Ολοκτσίδης στα… χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου (45’+2′), ο Πελαγίδης στο 61′ έδωσε στους «μαυραετούς» προβάδισμα δύο τερμάτων, στο 65′ ο Χότζα είδε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Θόδωρου Τσιμόπουλου, ενώ το τελικό 0-3 έκανε ο Ξανθόπουλος στο 80′.

Η Δόξα Κορησού εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας της και κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη κόντρα στην Πεντάβρυσο με σκορ 2-1. Τα δύο γκολ για τους «μαυραετούς» σημείωσε ο Λευτέρης Μηλιάτης, στο 33′ και στο 61′ από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Αφεντουλίδης στο 76′ μείωσε σε 2-1.

Το μοναδικό «Χ» της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο του Νταηλάκη, όπου η τοπική και ομώνυμη ομάδα ήρθε ισόπαλη με τον Ηρακλή Πολυκάρπης (2-2) και μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Το σκορ άνοιξε στο 32′ ο Γιάννης Καραμήτρος (0-1), ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε στο 51′ προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πράσινους». Ο Σαββόπουλος μείωσε στο 55′ σε 1-2, ενώ το γκολ που χάρισε και την ισοπαλία στους γηπεδούχους πέτυχε ο Παπαθωμάς στο 66′.