Και το σερί νικών της Καστοριάς 1980 συνεχίζει να διευρύνεται! Μάχη για την δεύτερη θέση μεταξύ τεσσάρων

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 14η αγωνιστική (1η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν δύο «άσσοι»τρία «διπλά» και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 21 φορές δίχτυα.

Η Καστοριά 1980 ήταν πάλι ασταμάτητη και συνέτριψε στην Χλόη τον ΑΟ Κάστωρ με 0-6, το οποίο ήταν και το σκορ της αγωνιστικής. Έτσι, οι «ερυθροκίτρινοι» έγραψαν την 13η συνεχόμενη νίκη τους για φέτος και μάλιστα, έχοντας, μέχρι στιγμής, την καλύτερη επίθεση, αλλά και άμυνα στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… φόρα για τη νίκη και αυτό φάνηκε, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα με τον Πήτα (0-1). Οκτώ λεπτά αργότερα (9′) ο Αθ. Τσικόπουλος διπλασίασε (0-2) τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 15′ ο Σαββόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Το 0-4 και 0-5 για την Καστοριά 1980 πέτυχε και πάλι ο Τσικόπουλος στο 22′ και 33′ αντίστοιχα, σημειώνοντας ταυτόχρονα χατ-τρικ. Το τελικό 0-6 διαμόρφωσε στο 75′ ο Σίμος.

Η «μάχη» για τη δεύτερη θέση συνεχίζεται και η Δόξα Κορησού διατήρησε το πλεονέκτημά της από τους διώκτες της, καθώς επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή, εκτός έδρας του Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 1-3.

Οι «πράσινοι» αν και προηγήθηκαν αρκετά νωρίς, στο 5ο λεπτό συγκεκριμένα, με τον Δημήτρη Στασινόπουλο, τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από την κόντρα τους με τους «μαυραετούς». Το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε στο 20′ ο Παντελής Γάκιας, την ανατροπή του σκορ έκανε στο 47′ ο Λαζαρίδης, ενώ το τελικό 1-3 ήρθε στο 85′ από τον Διονύση Μηλιάτη.

Η Αστραπή Μεσοποταμίας αν και δυσκολεύτηκε, τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς από την κόντρα της με τον ΑΣ Πενταβρύσου, του οποίου και επικράτησε με ανατροπή, με σκορ 1-4.

Ο φανερά βελτιωμένος ΑΣ Πενταβρύσου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ο Ταχτατζής στο 3ο λεπτό είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όμως αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάτι που διόρθωσε στο 27′ και πάλι από τα 11 μέτρα, πετυχαίνοντας το 0-1. Από εκεί και ύστερα οι φιλοξενούμενοι είδαν να… γκρεμίζονται όλα όσα έχτισαν.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν… στροφές και στο 30′ έφεραν το παιχνίδι ξανά στα… ίσα (1-1) με τον Πάολο Ταρέλι. Στο 60′ ο Στεργίου έκανε την ανατροπή (2-1), ενώ ο Γρηγόρης Καραμανίδης στο 82′ ανέβασε τη διαφορά του σκορ στο 3-1. Το τελικό 4-1 πέτυχε στην εκπνοή του αγώνα (90′) ο Βασίλης Μηλιάτης.

Στην 3η θέση μαζί με την Αστραπή Μεσοποταμίας παρέμεινε ο Παναργειακός που πήρε τη νίκη στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού από τον Γράμμο Μαυροχωρίου με σκορ 2-0. Το 1-0 έκανε στο 33′ ο Χρήστου, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το δεύτερο τέρμα των «κοκκινόμαυρων» στο 81ο λεπτό (2-0).

Τρεις βαθμούς πιο πίσω έμεινε η ΑΕ Γραμμοχωρίων που ήρθε ισόπαλη εκτός έδρας με τον ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 1-1 και μοιράστηκε μαζί του από έναν βαθμό.

Το σκορ για τους «κυανόμαυρους» άνοιξε στο 38′ ο Παπαρούπας (1-0), όμως
ο Γρηγόρης Μήλιος στο τέλος του πρώτου μέρους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε εκ νέου την ισορροπία στην αναμέτρηση. Ενώ στην επανάληψη κανένας δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ.

Τέλος, η φορμαρισμένη ΑΕ Βιτσίου στην σημερινή αγωνιστική ευτύχησε να πανηγυρίσει την 3η και μάλιστα συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά, κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων με 0-2. Με αποτέλεσμα να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς και να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων στο 40′ έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς, ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Δημητριάδης έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γεωργιάδη (τερματοφύλακας). Ενώ, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στο 1ο ημίχρονο με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το απόλυτο «μηδέν».

Στην επανάληψη η Τοιχιώτες εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και τελικά άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 57′ με τον Τραϊανό, ενώ ο Μπόγια στο 78′ πέτυχε και δεύτερο τέρμα για την ομάδα του (0-2).
Τέλος, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες, αφού στο 90′ ο Βλαχάβας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα.