Επανήλθε στα… κανονικά της η Καστοριά 1980, μετά την ήττα στο κύπελλο – Ανοίγει την διαφορά με τον τρίτο η Δόξα Κορησού

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 18η αγωνιστική (5η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και δύο «διπλά», ενώ δεν σημειώθηκε καμία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, μόλις, 10 φορές δίχτυα.

Πιο αναλυτικά, η Καστοριά 1980 πήρε, στο ΔΑΚΚ, τη νίκη από τον Παναργειακό, ο οποίος είχε να χάσει από την 10η αγωνιστική, με σκορ 4-0 και επανάφερε τα χαμόγελα στους φίλους της, που την είδαν την περασμένη Τετάρτη να αποκλείεται από τον θεσμό του κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες «σπατάλησαν» τις όποιες ευκαιρίες είχαν και δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, όμως στην επανάληψη, οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν αυτοί που μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και με τον Τζερεμέ στο 50′ άνοιξαν το σκορ (1-0). Στο 70′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Παναγιωτίδη (2-0), πέντε λεπτά αργότερα (75′) ο Χασάι έκανε το 3-0, ενώ στο 87′ ο Σταμούλης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για την Καστοριά.

Η δεύτερη της βαθμολογίας Δόξα Κορησού, επικράτησε εντός έδρας του Γράμμου Μαυροχωρίου με 2-1 και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναργειακού, άνοιξε τη διαφορά από την τρίτη θέση στους 5 βαθμούς.

Την αρχή έκανε πολύ γρήγορα και στο 6ο λεπτό, συγκεκριμένα, ο Κουζίνας (1-0), όμως ένα λεπτό αργότερα, ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Τζάμος, καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Χίσκα να ευστοχεί και να φέρνει το παιχνίδι και πάλι στα… ίσια (1-1). Το νικητήριο γκολ για την Δόξα ήρθε στο 68′ και πάλι από τον Κουζίνα.

Η Αστραπή Μεσοποταμίας φιλοξενήθηκε στο Νταηλάκη από την τοπική και ομώνυμη ομάδα, της οποίας και τελικά επικράτησε με σκορ 0-1. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 70ο λεπτό ο Γρηγόρης Καραμανίδης, με τους «κιτρινόμαυρους» να βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον, να στρέφουν το ενδιαφέρον τους, κυρίως, στο κύπελλο, όπου και την περασμένη Τετάρτη προκρίθηκαν στον τελικό και θα αντιμετωπίσουν τον Παναργειακό.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕ Γραμμοχωρίων, η οποία επικράτησε στο γήπεδο του Τοιχιού της τοπικής ΑΕ Βιτσίου με 0-1. Το γκολ για τα «ελάφια» το πέτυχε στο 38′ ο Καμπερογιάννης.

Αήττητος για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική παρέμεινε ο ΑΟ Κάστωρ που πανηγύρισε τη νίκη στο γήπεδό τους κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων με 1-0. Το… χρυσό γκολ για τους «βυσσινί» ήρθε στο 4ο, μόλις, λεπτό της αναμέτρησης από τον Αμανατίδη.

Τέλος, το ματς μεταξύ του ΑΣ Πενταβρύσου και του Ηρακλή Πολυκάρπης αναβλήθηκε και θα πραγματοποιηθεί την Μεγάλη Τρίτη (19 Απριλίου).