Η Καστοριά 1980 ολοκλήρωσε νικηφόρα και την τελευταία αγωνιστική της φετινής σεζόν και έγινε η ομάδα που κατακτά αήττητη και μάλιστα με 23 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς!

Ολοκληρώθηκε αισίως το φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, με την διεξαγωγή της 24ης αγωνιστικής (11η του β΄ γύρου), στην οποία σημειώθηκαν τέσσερις «άσσοι» και δύο «διπλά». Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 36 φορές δίχτυα.

Η Καστοριά 1980 επικράτησε εύκολα στο ΔΑΚΚ της Δόξας Αμπελοκήπων με το ευρύ σκορ 6-0 και σφράγισε με αυτό τον τρόπο τον τίτλο, ολοκληρώνοντας τη φετινή σεζόν με το εντυπωσιακό 23 στα 23!

Μάλιστα τα στατιστικά της πορείας των πρωταθλητών την φετινή σεζόν είναι και αυτά αξιοζήλευτα, καθώς, οι παίκτες των «ερυθροκίτρινων» έχουν βρει συνολικά 88 φορές δίχτυα και έχουν δεχτεί, μόλις, 2 γκολ.

Τώρα, όσον αφορά το τελευταία ματς της χρονιάς, κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 12′ με τον Γιάννη Χασάι, στο 23′ ο Βαγγέλης Σαββόπουλος έκανε το 2-0, ενώ στο 35′ και πάλι ο Χασάι έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων (3-0) στην ομάδα του. Με την έναρξη της επανάληψης (47′) ο Αθανάσιος Τσικόπουλος έκανε το 4-0 και ο ίδιος παίκτης στο 53′ το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 63′ ο τερματοφύλακας της ομάδας, Γρηγόρης Κοσμίδης, από το σημείο του πέναλτι.

Πλέον, οι «ερυθροκίτρινοι» μπαίνουν σε ρυθμούς μπαράζ, θέλοντας να διεκδικήσουν μια θέση στην Γ΄ Εθνική κατηγορία. Με τον πρώτο αγώνα να είναι προγραμματισμένος για το επόμενο Σάββατο στο ΔΑΚ Καστοριάς, κόντρα στον ΑΟ Αστέρα Πετριτής.

Ας δούμε, όμως, τι έγινε και στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής. Με το «διπλό» έφυγε από το γήπεδο της Πενταβρύσου ο Παναργειακός, επικρατώντας της τοπικής και ομώνυμης ομάδας με σκορ 3-6. Με αποτέλεσμα οι Αργίτες να τερματίσουν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν με τον Κυδωνάκη να μπουν μπροστά στο σκορ (0-1), ενώ στο 22′ ο Δινάδης διπλασίασε τα τέρματά τους. Δέκα λεπτά αργότερα (32′) ο Γεωργιάδης μείωσε, προσωρινά, σε 1-2 και αυτό γιατί στο 38′ ο Γκαλίτσας έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στον Παναργειακό (1-3). Ενώ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Σπύρος Καρανάσιος ανέβασε τον δείκτη του σκορ, στο 1-4. Στο 50′ ο Χαραλαμπίδης έκανε το 1-5, ο Γεωργιάδης και πάλι, μείωσε σε 2-5 στο 63′, όμως, οι «κοκκινόμαυροι» και πάλι ανέβασαν την διαφορά στα τρία γκολ (2-6) με τον Παπαθανασίου στο 67′. Το τελικό 3-6 διαμόρφωσε στο 80′ ο Αποστολίδης.

Με νίκη ολοκλήρωσε τη σεζόν 2021-2022 η Δόξα Κορησού, που επικράτησε, εντός έδρας, έπειτα από ένα ματς «φωτιά» με 9 γκολ και 2 κόκκινες κάρτες, του ΑΣ Νταηλάκη με σκορ 7-2!

Πιο αναλυτικά, οι «κυανόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν και μάλιστα με δύο τέρματα των «μαυραετών», με τα γκολ του Ζήκου στο 27′ και του Παπαδάμου στο 40′, όμως, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο έμεινα με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Παπαδάμου αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή.

Στην επανάληψη η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μηλιάτη κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Πιο συγκεκριμένα, ο Λευτέρης με τρία γκολ, στο 50′, στο 52′ και στο 60′ αντίστοιχα έκανε το 3-2! Ενώ, λίγο πριν την ανατροπή οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς, ο Παντελής Γάκκιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 55′. Το 4-2 έκανε στο 62′ ο Κουζίνας, το 5-2 στο 75′ ο Βαγγέλης Γάκκιας, το 6-2 στο 85′ Γιαννικώτσιος με πέναλτι και το τελικό 7-2 ήρθε στο 88′ με το γκολ του Κυριακίδη.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις και Αστραπή Μεσοποταμίας, η οποία πήρε το «διπλό» από τον ΑΟ Κάστωρ με 1-4. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» τερμάτισαν στο τέταρτο… σκαλί της βαθμολογίας, έχοντας την δεύτερη καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, με 68 τέρματα.

Την αρχή έκανε στο 20′ ο Βασιλειάδης (0-1), ο Παλαιοδήμος στο 48′ έκανε το 0-2, ενώ στο 73′ ο Βασιλειάδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανέβασε την διαφορά σε 0-3. Οι «βυσσινί» στο 83′ μείωσαν σε 1-3 με τον Αμανατίδη, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα ο Νικολάου.

Νίκη στο… φινάλε της σεζόν είχαμε και για την ΑΕ Γραμμοχωρίων που επικράτησε του Γράμμου Μαυροχωρίου στο γήπεδο των Μανιάκων με σκορ 3-1.

Ο Γρηγόρης Μήλιος στο 31′ έβαλε τα «ελάφια» μπροστά στο σκορ (1-0), όμως στο 60′ ο Κυριάκος έφερε το παιχνίδι ξανά στα… ίσια. Με τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα στο 83′ και πάλι με τον Μήλιο, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 3-1, σημειώνοντας παράλληλα χατ-τρικ.

Τέλος, νικηφόρα έκλεισε την σεζόν η ΑΕ Βιτσίου που επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή, του Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 2-1.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 16′ με τον Παπαθανασίου, όμως στο 59′ ο Ντένης κατάφερε να ισοφαρίσει, με το γκολ της ανατροπής να έρχεται γι’ ακόμη μια φορά -φέτος- από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Χρήστο Κράτσιο στο 66′ από την άσπρη βούλα.

Να σημειωθεί, πως η υπόθεση του υποβιβασμού έχει ξεκαθαρίσει μέχρι στιγμής μόνο για την Ομόνοια Βογατσικού που, όπως είναι γνωστό, έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα, ενώ η Πεντάβρυσος που τερμάτισε στην τελευταία θέση, εξαρτάται από την Καστοριά 1980 και το αν τελικά καταφέρει να περάσει από τα μπαράζ στην Γ΄ Εθνική.