Τα 22 από αυτά σημειώθηκαν στα γήπεδα Πολυκάρπης και Βογατσικού

Ηρακλής Πολυκάρπης και Ομόνοια Βογατσικού … κουράστηκαν να σημαδεύουν δίχτυα στα ματς με αντιπάλους την Α.Ε. Βιτσίου και τον Α.Ο. Κάστωρ, επικρατώντας με σκορ 10-0 και 8-4, αντίστοιχα, ενώ με τις νέες τους επιτυχίες διατηρήθηκαν στο… ρετιρέ της βαθμολογίας, όπου, όμως, συγκατοικούν με τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας, που επικράτησε στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 4-1 και την Α.Ε. Γραμμοχωρίων, η οποία πέρασε νικηφόρα (1-2) από την Κορησό.

Έτσι, γνωρίζοντας οι “μαυραετοί” της Κορησού την πρώτη τους ήττα και, μάλιστα, εντός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, “αποχαιρέτισαν” την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μειώνοντας την “παρέα” των πρωτοπόρων στους τέσσερις, ενώ στα αξιοσημείωτα της 2ης “στροφής” της τρέχουσας σεζόν καταγράφεται το γεγονός της ακόρεστης διάθεσης των επιθετικών να σημαδεύουν δίχτυα στα πέντε από τα έξι παιχνίδια της ημέρας, στα οποία σημειώθηκαν 34 τέρματα, αποτελώντας νέο ρεκόρ τόσο σχετικά με την περσινή αγωνιστική περίοδο όσο και την τρέχουσα.

Κατά τ’ άλλα, ο Παναργειακός πρόσθεσε στο ενεργητικό του το πρώτο “τρίποντο“, επικρατώντας στο Μαυροχώρι του Γράμμου με 1-3, έπειτα, όμως, από ένα ματς, στο οποίο οι “κοκκινόμαυροι” του Άργους Ορεστικού ήταν πίσω στο σκορ (1-0) μέχρι το 78ο λεπτό.

Τέλος, στη μοναδική αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής που δεν ακούστηκε η ιαχή “γκοοοολ”, αυτή αφορούσε το ματς Νταηλάκης- Πεντάβρυσος, στο οποίο, ενώ καταγράφηκαν μπόλικες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι παράγοντες ατυχία αλλά και δυστοκία έπαιξαν σημαντικότατο ρόλο για να μείνουν απαραβίαστα τα γκολπόστ των τερματοφυλάκων.