Την 15η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Καστοριά 1980 και.. ξέφυγε στο +10 – Σημαντικό διπλό για τον ΑΟ Κάστωρ στην Κορησό

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 16η αγωνιστική (3η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν δύο «άσσος» και τρία «διπλά», ενώ το σημείο «Χ» απουσίασε. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά 15 φορές δίχτυα.

Η Καστοριά 1980 αν και δυσκολεύτηκε, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη, εκτός έδρας, από τον Γράμμο Μαυροχωρίου με σκορ 1-0, φτάνοντας έτσι στις 15 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα.

Σε ένα φτωχό, από πλευράς θεάματος παιχνίδι, οι «ερυθροκίτρινοι» πήραν αυτό που ήθελαν και διεύρυναν το σερί νικών τους, με τον Γιάννη Χασάι στο 45′ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της ομάδας του.

Την «έκπληξη» της αγωνιστικής έκανε ο ΑΟ Κάστωρ που έφυγε με το πολύ σημαντικό «διπλό» από την Κορησό, επικρατώντας της τοπικής Δόξας με σκορ 1-3, η οποία, βέβαια, να σημειωθεί ότι είχε αρκετές ελλείψεις.

Το προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του έδωσε ο Εστιάδης στο 24ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Λαζαρίδης Β. πλήγωσε ο ίδιος τους «μαυραετούς» στο 40′ και με αυτογκόλ έγραψε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 78′ με τον Παντελή Γάκκια, όμως οι «βυσσινί» του Χρήστου Καλύβα στο 84′ και πάλι με τον Εστιάδη έκαναν το 1-3, πετυχαίνοντας έτσι μια πολύ σημαντική νίκη που την χρειάζονταν, τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά.

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε σήμερα ο Παναργειακός, ο οποίος επικράτησε του ΑΣ Νταηλάκη με 2-0 και έπιασε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα την Δόξα Κορησού.

Ο Παναργειακός απέδειξε και αυτό το Σάββατο το αγωνιστικό του φορμάρισμα και πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο επικράτησε των «κυανόμαυρων». Το σκορ άνοιξε στο 34′ ο Σάκης Καρανάσιος (1-0) ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 55′ ο Κόζαρης.

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕ Γραμμοχωρίων, που πήρε το διπλό από την Αστραπή Μεσοποταμίας με σκορ 1-2 και την έπιασε στο 4ο… σκαλί της βαθμολογίας.

Τα «ελάφια» προηγήθηκαν με τον Γρηγόρη Μήλιο στο 29′ (0-1), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 40′ κατάφεραν να πετύχουν ακόμη ένα γκολ με τον Νάκο. Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» θα μπορούσαν, να μειώσουν σε 1-2, όμως, ο Γρηγόρης Καραμανίδης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάτι που πέτυχε τελικά ο Ταρέλι στο 80′.

Σε ένα σπουδαίο σε εξέλιξη παιχνίδι, η Δόξα Αμπελοκήπων πήρε τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή από τον Ηρακλή Πολυκάρπης με σκορ 3-2!

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ πολύ γρήγορα, και συγκεκριμένα στο 5ο μόλις λεπτό του αγώνα με τον Γιάννη Καραμήτρο, ενώ ευτύχισαν να ανοίξουν την διαφορά από τους «μαυραετούς» στο 42′ με τον Κώστα Μόσχο, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα και μέσα σε τρία λεπτά (45′) μείωσαν σε 1-2 με τον Ναούμη Μιχαλόπουλο. Στο 55′ ο Παπαδόπουλος έφερε ξανά το ματς στα… ίσια (2-2), ενώ η ανατροπή ήρθε στο 63′ όταν ο Ζαφειρόπουλος βρήκε δίχτυα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος, ο αγώνας μεταξύ της ΑΕ Βιτσίου και του ΑΣ Πενταβρύσου αναβλήθηκε λόγω της κατάστασης του γηπέδου των δεύτερων.