Το… αίμα της πίσω πήρε σήμερα η Καστοριά 1980 από την Αστραπή Μεσοποταμίας για την ήττα που είχε γνωρίσει στο κύπελλο – Ορεξάτες ήταν σήμερα οι 12 ομάδες της Α΄ κατηγορίας

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 19η αγωνιστική (6η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τέσσερις «άσσοι» και ένα «διπλό» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 27 φορές δίχτυα.

Την ρεβάνς από τον αγώνα του κυπέλλου, όπου είχε ηττηθεί από την Αστραπή Μεσοποταμίας πήρε σήμερα η Καστοριά 1980 που επικράτησε στο γήπεδο της πρώτης με σκορ 0-2. Με αποτέλεσμα να γράψει την 18η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και να κρατήσει την διαφορά της από την δεύτερη θέση στο +10!

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το απόλυτο «μηδέν». Στην επανάληψη οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν αυτοί που μετουσίωσαν τις ευκαιρίες σε γκολ και πιο συγκεκριμένα στο 56′ με τον Μήνο και στο 65′ με τον Τζερεμέ από το σημείο του πέναλτι.

Η Δόξα Κορησού φαίνεται πως θέλει να… καπαρώσει την δεύτερη θέση της βαθμολογίας και σήμερα έκανε ένα ακόμη βήμα για να το πετύχει, επικρατώντας της ΑΕ Γραμμοχωρίων, εντός έδρας, με σκορ 3-0.

Οι «μαυραετοί» άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Διονύση Μηλιάτη από τα 11 μέτρα (1-0), ενώ το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 37′ ο Βαγγέλης Γάκκιας (2-0). Στο 54′ τα «ελάφια» θα μπορούσαν να είχαν μειώσει σε 2-1, όμως, ο Γρηγόρης Μήλιος δεν κατάφερε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον τερματοφύλακα της Δόξας, Δημήτρη Κολλάρα, ο οποίος και απέκρουσε την μπάλα. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 75′ και πάλι από τον Βαγγέλη Γάκκια.

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναργειακός, ο οποίος επικράτησε εύκολα της ΑΕ Βιτσίου στην μεταξύ τους κόντρα που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ Καστοριάς με 4-0.

Οι «κοκκινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κυδωνάκη (1-0), στο 35′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χρήστου (2-0), ενώ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν και πάλι με τον Κυδωνάκη να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 54′ με το δεύτερο, προσωπικό του τέρμα, ο Χρήστου (4-0).

Κανείς δεν «χ»άρηκε στο τοπικό ντέρμπι στο γήπεδο της Πολυκάρπης, μεταξύ του τοπικού Ηρακλή και του Γράμμου Μαυροχωρίου, καθώς οι δυο τους μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς με το πίνακα του σκορ να σταματάει στο 2-2.

Οι «πράσινοι» πήραν αρκετά νωρίς το προβάδισμα (7′) με τον Αχιλλέα Παπαθανασίου, όμως πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 40λεπτου οι «κυανόλευκοι» έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα… ίσια με τον Κρανιά. Με την έναρξη της επανάληψης (47′) οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά στο σκορ με τον Τσαδήλα να κάνει την ανατροπή. Σχεδόν 20 λεπτά αργότερα (65′) ο Κώστας Μόσχος τελικά κατάφερε να πετύχει το γκολ, να γράψει το 2-2 και να δώσει στην ομάδα του, τουλάχιστον, την ισοπαλία.

Ο Κάστορας συνέχισε να… χαμογελάει και μετά την ολοκλήρωση της σημερινής αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε με 4-2 του ΑΣ Νταηλάκη, και παρέμεινε για 4η σερί φορά αήττητος. Έτσι, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον απομακρύνουν ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Σε ένα σπουδαίο, από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι, στο γήπεδο της Χλόης, οι «βυσσινί» άνοιξαν… λογαριασμό στο 16′ με τον Πετανίδη (1-0), ενώ οι «κυανόμαυροι» ισοφάρισαν στο 22′ με τον Τσακλίδη. Στο 49′ ο Εστιάδης ευστοχώντας από τα 11 βήματα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν και πάλι απάντηση και στο 53′ έφεραν το παιχνίδι ξανά στα… ίσια με τον Παπαρούπα (2-2). Τρία λεπτά αργότερα (56′) ο Αμανατίδης έβαλε για τρίτη φορά στον αγώνα τον Κάστορα μπροστά στο σκορ (3-2) και ο Κυριακού στο 75′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Τέλος, την επιβλητική νίκη και μάλιστα με διπλή ανατροπή, πέτυχε στο γήπεδό της η Δόξα Αμπελοκήπων, η οποία επικράτησε με το ευρύ σκορ 6-2 του ΑΣ Πενταβρύσου.

Στο 20′ ο Κοτανίδης έκανε το 0-1, όμως οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων απάντησαν άμεσα και μέσα στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν με τον Ζαφειρόπουλο (1-1), ενώ ο Βάμβας στο 30′ με αυτογκόλ έβαλε και πάλι την Πεντάβρυσο μπροστά (1-2). Οι γηπεδούχοι είχαν και εδώ άμεσα την απάντηση και ισοφάρισαν ένα λεπτό αργότερα με τον Χρήστο Μιχαλόπουλο.

Από εκεί και ύστερα η… ζυγαριά έγειρε προς την πλευρά της Δόξας και με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Μιχαλόπουλο πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή. Πιο αναλυτικά, ο συγκεκριμένος παίκτης στο 42′ έκανε το 3-2 και στο 65′ το 4-2, πετυχαίνοντας, ταυτόχρονα, χατ-τρικ. Το 5-2 ήρθε στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μαυρουδή, ενώ στην εκπνοή του αγώνα και πάλι ο Μιχαλόπουλος με το 4ο προσωπικό του τέρμα, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (6-2).