Την πρώτη της -πανάξια- νίκη, στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας.

Συγκεκριμένα, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής, οι «κυανοκίτρινοι» φιλοξένησαν στο ΔΑΚ Καστοριάς, την ομάδα του Παναγρινιακού και με πολυτιμότερο παίκτη τον Πάολο Ταρέλι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ τους, επικράτησαν με 2-1. Έτσι, πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και παρέμειναν… ζωντανοί στην διεκδίκηση μιας θέσης που θα τους κρατήσει στην κατηγορία.

Οι παίκτες του Πασχάλη Δημητρίου, μπήκαν αποφασισμένοι, πίεσαν τον αντίπαλό τους και τελικά πήραν… κεφάλι στο σκορ (1-0) στο 31ο λεπτό μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Βασίλη Μηλιάτη και φοβερή προσποίηση και έπειτα εκτέλεση του Πάολο Ταρέλι. Ενώ, μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, δεν έδωσαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν και πάλι τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και πάλι με τον Πάολο Ταρέλι (2-0) στο 64ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του Παναγρινιακού ανέβασαν τον ρυθμό τους, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Φραγγούλη στο 74′.

Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πέτυχε την πρώτη του νίκη, έβαλε στο… τσεπάκι του, όπως είπαμε, τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, αλλά, κυρίως, πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τέλος, στην επόμενη αγωνιστική (8η), που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 9 Μαΐου, η Καλλιθέα θα αναμετρηθεί, εκτός έδρας, με τον Κτηνοτροφικό Αστέρα Καληράχης.