Στο νεοσύστατο θεσμό της Ε.Π.Σ.Κ., το «Super Cup», τον πρώτο τίτλο πανηγύρισε ο «Μέγας Αλέξανδρος», επικρατώντας του «Ηρακλή» με σκορ 3-1

Στον έβδομο ουρανό! Εκεί βρίσκεται από σήμερα το απόγευμα ο «Μέγας Αλέξανδρος» Καλλιθέας, αλλά μαζί του και όλοι οι φίλοι του.

Βλέπετε, οι στιγμές για τους «κυανοκίτρινους», που, ως γνωστόν, φέτος θα εκπροσωπήσουν το ποδόσφαιρο του νομού μας στη Γ’ Εθνική κατηγορία, είναι ιστορικές, καθότι είναι οι κάτοχοι του 1ου τίτλου στο νεοσύστατο θεσμό της Ε.Π.Σ.Κ., το Super Cup και, ως εκ τούτου, δικαίως μπορούν να καμαρώνουν για την πρώτη τους επιτυχία στη νέα αγωνιστική περίοδο (2018-19).

Έπειτα, λοιπόν, από τη νίκη του «Μέγα Αλέξανδρου» Καλλιθέας επί του «Ηρακλή» Πολυκάρπης με σκορ 3-1, αλήθεια είναι, ότι στήθηκε ένα τρελό πανηγύρι στο γήπεδο της Μεσοποταμίας, όπου οι παίκτες του Θόδωρου Βόλτση εκδήλωσαν τη χαρά τους σαν μικρά παιδιά, σε αντίθεση με τους ποδοσφαιριστές του Ρούλη Κυβεντίδη, που δεν μπορούσαν να κρύψουν τη λύπη τους για την απώλεια του τίτλου.

Μία κλάση και… τρεις ταχύτητες πάνω από τον «Ηρακλή» ο «Μέγας Αλέξανδρος»

Τα προγνωστικά που ήθελαν την ομάδα της Καλλιθέας να «καθαρίζει» εύκολα ή δύσκολα με την «υπόθεση» του 1ου Super Cup και να κατακτά τον πρώτο τίτλο στο νεοσύστατο θεσμό της Ε.Π.Σ.Κ. επιβεβαιώθηκαν, μιας και οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση δεν άφησαν περιθώρια στους «πράσινους» του Ρούλη Κυβεντίδη να κάνουν όνειρα νίκης στη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Και αυτό, γιατί, απλά, το συγκρότημα της Καλλιθέας ήταν ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, υπερισχύοντας του «Ηρακλή» Πολυκάρπης σε πολλούς τομείς, όπως: δύναμη, κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας, καθώς και παραγωγικότητα στην επίθεση.

Ξέσπασε μετά το 30’ ο «Μέγας Αλέξανδρος»

Μπορεί η ομάδα της Καλλιθέας να προβληματίστηκε στα πρώτα τριάντα λεπτά αναφορικά με το γκολ, ωστόσο, στο 33’ είδε τις προσπάθειες των παικτών της να μετουσιώνονται σε γκολ, όταν ο Τάσιος  με κοντινό πλασέ σημάδεψε δίχτυα για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα (40’), σε ανατροπή του Χασάι μέσα στην περιοχή από τον Τερέζιου, ο διαιτητής κ. Πολυχρονίου έδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο παίκτης που το κέρδισε, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ στο 45’ ο «Μέγας Αλέξανδρος» θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα τρίτο γκολ, όμως, η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Αποστολίδη, που εξαπολύοντας δυνατό σουτ την είδε να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Μπαίνοντας η Καλλιθέα στο χορτάρι για τα λεπτά της επανάληψης, γεγονός είναι, ότι ευτύχησε τελικά να πανηγυρίσει το 3-0 με σκόρερ τον Αποστολίδη και να σκορπίσει απογοήτευση στο Πολυκαρπινό συγκρότημα, το οποίο, όμως, δεν τα παράτησε και διεκδίκησε το γκολ της… τιμής.

Έτσι, οι κόποι του «Ηρακλή»  δικαιώθηκαν στο 71’, κερδίζοντας πέναλτι σε χέρι μέσα στην περιοχή του Λαδά, που μετέτρεψε σε γκολ (3-1) ο Στασινόπουλος, ενώ το πολύ καλό παιχνίδι από πλευράς ποιότητας ολοκληρώθηκε με ένα δυνατό σουτ του Παπαθανασίου στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παπαϊωάννου, που αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, τότε, ο νεαρός και ταλαντούχος μέσος της Καλλιθέας δεν γνωρίζουμε  αν θα πανηγύριζε το γκολ, μιας και θα ήταν σε βάρος της ομάδας του χωριού του.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Πρεσπάρης, Ζαρομυτίδου

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Σίσκος, Ηλίας, Τάσιος, Μήνος, Λαδάς, Σαλβαρίνας, Ευαγγέλου (65′ Αντωνιάδης Γ.), Γκέγκας (80′ Στεργίου), Αποστολίδης (65′ Νικολόπουλος), Μηλιάτης (86′ Παπαθανασίου Β.), Χασάι

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Μπίρτσιος (46′ Αντωνόπουλος Γ.), Τσαρνέλας, Παπαθανασίου, Τερέζιου, Ρέντας, Μήλιος (59′ Καραμήτρος Β.), Τοροσίδης, Μόσχος (46′ Σίμος), Στασινόπουλος, Αθανασίου

Ο αγώνας Super Cup Καλλιθέα – Πολυκάρπη στον φακό της sentra.com.gr (Φωτορεπορτάζ)

Το σήκωσε ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας. Επικράτησε με 3-1 του Ηρακλή Πολυκάρπης