Επέστρεψαν μετά από αρκετά… ευτράπελα στους αγωνιστικούς χώρους οι 12 «μονομάχοι» της ΕΠΣ Καστοριάς!

Μετά από τις συνεχείς αναβολές, λόγω του προβλήματος που είχε προκύψει με το «Μητρώο», τα πρωταθλήματα ξεκίνησαν ξανά και η 1η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας του τοπικού μας ποδοσφαίρου είναι γεγονός. Όπου και στην πρεμιέρα είχαμε τρεις ισοπαλίες, δύο «άσσους» και μόλις ένα διπλό, με της ομάδες να σημειώνουν, συνολικά, 16 τέρματα.

Με το… δεξί, λοιπόν, ξεκίνησε στο πρωτάθλημα η Αστραπή Μεσοποταμίας, η οποία έφυγε με το μοναδικό διπλό της αγωνιστικής από το γήπεδο του Τοιχιού, όπου και επικράτησε με σκορ 0-2 της τοπικής ΑΕ Βιτσίου, χάριν στα γκολ του Κουσίδη στο 18ο λεπτό (0-1) και του Πασιόλη στο 88′ (0-2).

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΑΕ Γραμμοχωρίων, που εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα της έδρας της και πήρε τον «άσσο» από την Πεντάβρυσο με σκορ 2-0. Ενώ, αν θα μπορούσαμε να δώσουμε σε κάποιον τον τίτλο του MVP του ματς, σίγουρα, θα τον δίναμε στον Σαχινίδη που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του και πιο συγκεκριμένα στο 70′ και στο 80′.

Τη νίκη πανηγύρισε και ο Γράμμος Μαυροχωρίου στο γήπεδό τους, όπου και φιλοξένησε την Δόξα Αμπελοκήπων, της οποίας επιβλήθηκε με σκορ, επίσης, 2-0. Για τους «κυανόλευκους» τα γκολ πέτυχε στο 5ο, μόλις, λεπτό του αγώνα ο Πρώιος (1-0) και στο 75′ ο Αποστόλου.

Σε ένα άκρως εντυπωσιακό παιχνίδι εξελίχθηκε η κόντρα μεταξύ του Ηρακλή Πολυκάρπης και του ΑΟ Κάστωρ, όπου στο γήπεδο του πρώτου, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, καθώς ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Την αρχή για τους «πράσινους» έκανε ο Στασινόπουλος στο 16ο λεπτό (1-0), ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Ντέλμπασης ισοφάρισε για τους «βυσσινί» (1-1). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με τον Εστιάδη στο 75′ (1-2), όμως την… παρτίδα για τους γηπεδούχους, έσωσε ο Παναγιωτίδης στο 86′ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το πιο συναρπαστικό -από πλευράς εξέλιξης- παιχνίδι της αγωνιστικής, εκτυλίχθηκε στο γήπεδο του Νταηλάκη, όπου η τοπική και ομώνυμη ομάδα ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2 με την Δόξα Κορησού, μετά από μια ανατροπή, μια κόκκινη κάρτα, αλλά και πέναλτι.

Πιο συγκεκριμένα, ο Παπαθωμάς έδωσε το προβάδισμα στον Νταηλάκη (1-0) στο 4ο μόλις λεπτό, πετυχαίνοντας έτσι και το πρώτο γκολ της φετινής σεζόν της Α΄ κατηγορίας, ο Γιαννηκώτσιος στο 49′ ισοφάρισε για τους «μαυραετούς» (1-1), όμως, στο 72′ έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο, καθώς ο Γ. Τσόπρας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη του διαιτητή της αναμέτρησης κ. Γεωργιάδη. Αυτό βέβαια δεν φάνηκε να πτοεί τους παίκτες της Δόξας και 4 λεπτά μετά (76′) έκαναν την ανατροπή του σκορ με τον Κουζίνα (1-2). Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε εντέλει ο Σαββόπουλος από τα 11 μέτρα (πέναλτι), λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα (87′).

Τέλος, η τρίτη ισοπαλία της αγωνιστικής ήρθε στο γήπεδο του Άργους Ορεστικού, όπου ο τοπικός Παναργειακός φιλοξένησε τα Λακκώματα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ (1-1). Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ντότας στο 5ο λεπτό, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45′) οι «κοκκινόμαυροι» ισοφάρισαν (1-1) με τον Βασιλείου. Ενώ, η ομάδα των Λακκωμάτων ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες και αυτό γιατί ο Μπάτζιος αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Παπαδόπουλου.