Και μαθηματικά, πλέον, η Καστοριά 1980 στέφεται πρωταθλήτρια του φετινού πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Καστοριάς.

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 21η αγωνιστική (8η του β΄ γύρου) του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρεις «άσσοι» και δύο «διπλά» και μία ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 12 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν συνολικά, 28 φορές δίχτυα.

Η Καστοριά 1980 αν και τα βρήκε… σκούρα στην κόντρα της με την ΑΕ Βιτσίου, τελικά επικράτησε της δεύτερης στο ΔΑΚΚ με το «φτωχό» σκορ 1-0. Οι «ερυθροκίτρινοι» με αυτή τους τη νίκη -20η σε σειρά- εξασφάλισε μαθηματικά το πρωτάθλημα και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στην προετοιμασία για τους αγώνες μπαράζ που μπορούν να την οδηγήσουν στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.

Όσον αφορά το ματς, αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν αρκετά και παρότι κατάφεραν να προηγηθούν στο 41′ με τον Ηλία Τσικόπουλο, παραλίγο να… πληρώσουν την αστοχία τους, χάνοντας μάλιστα, δύο πέναλτι, ένα στο 70′ με τον Γιάννη Χασάι και ένα στο 72′ με τον Τζερεμέ. Με τους φιλοξενούμενους, μετά από ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, να χάνουν μοναδική ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα (73′) με τον Τραϊανό να βρίσκει το δοκάρι.

Τη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε η Αστραπή Μεσοποταμίας, στο γήπεδό της, κόντρα στην Δόξα Κορησού, με σκορ 4-3 και «έκοψε» τις όποιες ελπίδες είχαν οι «μαυραετοί» για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι οι δύο ομάδες «πάλεψαν» με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη, με την Δόξα να ανοίγει το σκορ αρκετά νωρίς (9′) με τον Λευτέρη Μηλιάτη. Ο Γρηγόρης Καραμανίδης ένα λεπτό αργότερα έφερε το ματς ξανά στα… ίσια (1-1), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να πάρουν το προβάδισμα με τον Διονύση Μηλιάτη να ευστοχεί από τα 11 μέτρα (1-2). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν και εδώ άμεση και με τον Γρηγόρη Καραμανίδη έκαναν το 2-2. Οι «μαυραετοί» δεν το έβαλαν κάτω και στο 36′ με τον Κ. Σαλτσογλίδη πήραν εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ (2-3). Την ισοφάριση, για τρίτη φορά στον αγώνα, πέτυχε στο 57′ ο Παλαιοδήμος (3-3), ενώ το νικητήριο γκολ της Αστραπής ήρθε από το κεφάλι του Αργύρη Κράτσιου στο 82ο λεπτό (4-3).

Η μέρα μπορεί να ήταν ηλιόλουστη όμως στο γήπεδο της Πολυκάπρης «έβρεξε» γκολ, με τον Παναργειακό να φεύγει με το διπλό επικρατώντας του τοπικού Ηρακλή με 2-5!

Ο πρώην επιθετικός των «πράσινων», Σπύρος Καρανάσιος, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά τους Αργείτες (0-1) και μάλιστα με την έναρξη της αναμέτρησης (3′). Το 0-2 ήρθε από έναν άλλο πρώην παίκτη του Ηρακλή, τον Βασίλη Παπαθανασίου στο 6ο λεπτό (0-2). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-3), πέτυχε στο 20′ ο Κυδωνάκης, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 48′ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του (0-4). Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο 60′ με τον Κώστα Μόσχο σε 1-4 και στο 70′ με τον Δημήτρη Στασινόπουλο σε 2-4. Τέλος το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κυδωνάκης στο 85′ πετυχαίνοντας, ταυτόχρονα, χατ-τρικ (2-5).

Η ΑΕ Γραμμοχωρίων επικράτησε στο γήπεδο των Μανιάκων της Δόξας Αμπελοκήπων με σκορ 4-2 και έγραψε την 12η φετινή της νίκη.

Τα «ελάφια» προηγήθηκαν (1-0) στο 18′ με τον Κωνσταντίνου, ενώ ο Γρηγόρης Μήλιος στο 22′ και στο 28′ έκανε το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 στο 58′ με τον Χρήστο Μιχαλόπουλο και σε 3-2 στο 75′ με τον Μπούνα, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 84′ και πάλι ο Γρηγόρης Μήλιος κάνοντας και αυτός χατ-τρικ στην 21η αγωνιστική.

Με το «διπλό» έφυγε από το γήπεδο της Χλόης ο Γράμμος Μαυροχωρίου, επικρατώντας με το ευρύ σκορ 1-4 του ΑΟ Κάστωρ. Με αποτέλεσμα να παραμείνει για 3η συνεχόμενη αγωνιστική αήττητος.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 16′ με τον Τσαδήλα, ενώ τα δύο επόμενα τέρματά τους ήρθαν από το σημείο του πέναλτι, με τον Νίκο Ντούκα να κάνει το 0-2 και τον Αποστόλου το 0-3, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 58′ ανέβασε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (0-4). Το γκολ της… τιμής για τους «βυσσινί» πέτυχε στο 80′ ο Βασίλης Εστιάδης.

Το μοναδικό «Χ» της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο του Νταηλάκη, όπου η τοπική και ομώνυμη ομάδα μοιράστηκε γκολ και βαθμούς με τον ΑΣ Πενταβρύσου καθώς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Οι «κυανόμαυροι» στο 23′ είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όμως, ο Σιτσιάνης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από την… άσπρη βούλα, κάτι που πέτυχε ο Σονιάδης στο 52′ (1-0), όμως οι φιλοξενούμενοι στο 75′ ισοφάρισαν (1-1) με τον Ταχτατζή και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.