Δεν λέει να σταματήσει η Καστοριά 1980 που έγραψε την 12η συνεχόμενη νίκη της! Δεύτερη σερί νίκη πήρε η ΑΕ Βιτσίου

Ολοκληρώθηκε αισίως και η 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας (Miss Kid) της ΕΠΣ Καστοριάς, στην οποία σημειώθηκαν τρεις «άσσοι», ένα «διπλό» και μια ισοπαλία. Από πλευράς παραγωγικότητας οι 10 ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα, βρήκαν 19 συνολικά φορές δίχτυα.

Ας τα πάρουμε όμως με την σειρά. Γι’ ακόμη μια φορά η Καστοριά 1980 ήταν καταιγιστική και επικράτησε εύκολα στο ΔΑΚΚ της Πενταβρύσου με το ευρύ σκορ 6-0. Έτσι, φυσικά, παρέμεινε σταθερά στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με ένα καλό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από τον δεύτερο.

Οι «ερυθροκίτρινοι» προηγήθηκαν από το 2ο μόλις λεπτό του αγώνα με τον Αθ. Τσικόπουλο, στο 14′ ο Σαββόπουλος έκανε το 2-0, ενώ το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό από πόδια παικτών της Πενταβρύσου (αυτογκόλ). Οι γηπεδούχοι μέσα στα επόμενα δύο λεπτά κατάφεραν να πετύχουν ακόμη δύο τέρματα με τον Σαββόπουλο (4-0) και τον Τζερεμέ (5-0). Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 67′ ο Αθ. Τσικόπουλος.

Η Δόξα Κορησού αν και δυσκολεύτηκε, έστω στο πρώτο ημίχρονο, τελικά πανηγύρισε τη νίκη στο γήπεδό της κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων με 3-0 και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στην… μάχη των «μαυραετών» το σκορ άνοιξε (1-0) στο 60′ ο Διονύσης Μηλιάτης από το σημείο του πέναλτι, ενώ το 2-0 πέτυχε στο 67′ ο αδερφός του, Λευτέρης Μηλιάτης. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Παντελής Γάκιας στο 88′.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέρασε η Αστραπή Μεσοποταμίας, που έφυγε με το διπλό από το Μαυροχώρι, επικρατώντας του τοπικού Γράμμου με σκορ 0-5.

Την αρχή έκανε (0-1) στο 50′ ο Στεργίου, στο 55′ Φιλκοτσίδης με αυτογκόλ έκανε το 0-2, στο 63′ ο Ξανθόπουλος τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (0-3), στο 75′ ο Βασίλης Μηλιάτης από τα 11 μέτρα (πέναλτι) έκανε το 0-4 και το τελικό 0-5 ήρθε στο 90′ από τα πόδια του Μπιτζίκου (αυτογκόλ).

Στον αγώνα στο Νταηλάκη μεταξύ της τοπικής και ομώνυμης ομάδας και του Ηρακλή Πολυκάρπης οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό καθώς ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν πολύ γρήγορα, στο 2ο λεπτό συγκεκριμένα, όταν ο Γιάννης Καραμήτρος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά στον αγώνα (0-1). Ο Αλέξης Αβράμης στο 34′ έφερε και πάλι το το ματς στα… ίσια (1-1), ενώ ο Δημήτρης Στασινόπουλος στα… χασομέρια του πρώτου ημιχρόνου έβαλε εκ νέου τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ (1-2).

Στην επανάληψη, ο ΑΣ Νταηλάκης έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Στυλιάδης απέβαλε τον Αβράμη με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα. Το τελικό 2-2 έκανε στο 78′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σπυριδωνίδης.

Την δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη νίκη, στο φετινό πρωτάθλημα, πήρε η ΑΕ Βιτσίου, στο γήπεδό της, από τον ΑΟ Κάστωρ με 1-0. Το… χρυσό γκολ για την ομάδα από το Τοιχιό πέτυχε ο Χρήστος Κράτσιος στο 35′ από την άσπρη βούλα (πέναλτι).

Τέλος, να θυμίσουμε ότι μέσα στην περασμένη εβδομάδα, η ΕΠΣ Καστοριάς, με αφορμή την απόσυρση της Ομόνοιας Βογατσικού, πραγματοποίησε εκ νέου κλήρωση για τον β΄ γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας, και το αναλυτικό πρόγραμμα μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ.