Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν στο ντέρμπι κορυφής (1-2) στην ΑΕ Βιτσίου και ανακηρύχθηκαν πρωταθλητές χειμώνα της Β΄ κατηγορίας Cafe Rust της ΕΠΣ Καστοριάς.

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε η Πεντάβρυσος μετά την μεγάλη νίκη  που πέτυχε στο γήπεδο του Τοιχιού, στο ντέρμπι κορυφής επί της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου ΑΕ Βιτσίου με σκορ 1-2.

Έτσι, η ομάδα του Παναγιώτη Μητκίδη παρότι ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -5 β. ολοκλήρωσε αήττητη τον α’ γύρο του πρωταθλήματος με απολογισμό 8 νίκες και 1 ισοπαλία, απολαμβάνοντας, πλέον, τη… μοναξιά της κορυφής με 20 βαθμούς, έναντι 19 της ΑΕ Βιτσίου την οποία και υποχρέωσε στην πρώτη ήττα εντός έδρας.

Το σερί των νικηφόρων εμφανίσεών του διεύρυνε ο ΠΑΣ Λεύκης επικρατώντας άνετα με σκορ 4-1 των Ροσσονέρι. Μετά και τη νέα της επιτυχία η ομάδα του Αλέξη Λεπίδα συμπλήρωσε έξι ματς χωρίς ήττα και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕ Βιτσίου, πλησίασε σε απόσταση βολής (2 βαθμούς) από τη 2η προνομιούχο θέση.

Βαθμούς, γκολ και εντυπώσεις (2-2) μοιράστηκαν «Ελπίδες» Μεσοποταμίας και «Εθνικός» Βασιλειάδας, μετά από ένα πλούσιο σε θέαμα ματς με διακυμάνσεις και ανατροπές (1-0, 1-2 και 2-2).

Μετά από ένα άκαρπο α’ ημίχρονο Νεστόριο και Οινόη ανέβασαν… στροφές στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και τα πέντε τέρματα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-0), έκαναν τελικά, στο 90’  την ανατροπή (2-3), πανηγυρίζοντας το πρώτο «τρίποντο» εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέλος την 1η νίκη και μάλιστα με ανατροπή μακριά από την έδρα του σημείωσε ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου,  επικρατώντας στα Κορέστεια του τοπικού ΠΑΣ με σκορ 1-2.