Από την αγωνιστική περίοδο 1982-83, οπότε η Αστραπή Μεσοποταμίας κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην Ιστορία της, παρήλθαν 36 χρόνια, ενώ ενδιάμεσα (1986-87, 1988-89, 1994-95, 2004-05, 2010-11 και 2013-14) οι «κιτρινόμαυροι» ανακηρύχθηκαν έξι ακόμη φορές πρωταθλητές, για να ακολουθήσουν το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου οι πανηγυρισμοί τους για την κατοχύρωση- μία «στροφή» πριν το κλείσιμο της αυλαίας της φετινής σεζόν- του όγδοου από πλευράς τους τίτλου, έχοντας νικήσει με σκορ 4-1 τη Δόξα Αμπελοκήπων.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Φορώντας, λοιπόν, οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου το… επίσημο ένδυμά τους, υποδέχθηκαν τους «μαυραετούς» των Αμπελοκήπων στο γήπεδο της Μεσοποταμίας, που και αυτό είχε φορέσει τα «καλά» του, έχοντας σαν στόχο να νικήσουν και να «καθαρίσουν» με την υπόθεση τίτλο.

Έτσι, επιβάλλοντας εξαρχής τα «θέλω» τους στον αγωνιστικό χώρο, κατάφεραν στο 22’ να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ (1-0) με τον Νίκο Κοκοβίδη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 25’ «έγραψε» το 2-0, για να λήξει το α’ ημίχρονο με 2-1 έπειτα από γκολ στο 43’ του Λάζαρου Τρυφόπουλου, ο οποίος σημάδεψε δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.

Πετυχαίνοντας ο Νίκος Κοκοβίδης χατ τρικ στο 58’, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης διαμόρφωσε στο 67’ ο Σάκης Καρανάσιος, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό για το 4-1.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Ρόντσης, Κύρκος