Στον τέταρτο και τελευταίο αγώνα της Γ’ φάσης του φετινού θεσμού του Κυπέλλου, που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γήπεδο της Πενταβρύσου ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας, τελικά, όπως, άλλωστε, αναμενόταν, νικητές  αναδείχθηκαν οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση, επικρατώντας σε ρυθμό… ρελαντί με σκορ 1-6.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Θέμα ανωτερότητας, λοιπόν, ήταν η νίκη- πρόκριση της Καλλιθέας κόντρα στους «κυανόλευκους» του Μίμη Ζαρογιάννη, οι οποίοι, αλήθεια είναι, ότι κατάφεραν να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 0-1, έπειτα από γκολ που σημείωσε ο Παπαδημητρίου.

Στην επανάληψη, ωστόσο, φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα τα πράγματα να πάρουν τον δρόμο τους ως προς τα πού θα πάει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση.

Έτσι, το 0-2 δεν άργησε να προκύψει, έπειτα από γκολ του Νικολόπουλου, ενώ οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να μειώσουν σε 1-2 με τον Δημήτρη Δρανιτσάρη και κάπου εκεί να ολοκληρωθεί η προσπάθειά τους για κάτι καλό στο παιχνίδι.

Η κυριαρχία, εντέλει, της Καλλιθέας στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, της έδωσε την ευκαιρία να σκοράρει τέσσερις ακόμη φορές: με τον Ευαγγέλου το 1-3, τον Καρανάσιο το 1-4 με πέναλτι, και τον Ευαγγέλου το 1-5 και το 1-6, που έκανε χατ τρικ.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, ο Μέγας Αλέξανδρος θα αντιμετωπίσει στο Δ.Α.Κ. Καστοριάς την Ομόνοια Βογατσικού, σε ημερομηνία που θα οριστεί από την Ε.Π.Σ. Κ. προσεχώς.