Η … θεά Τύχη «τιμώρησε» και πάλι τους «γουναράδες»…

Του Δαμιανού Δέλλιου

Σε μια αναμέτρηση ακατάλληλη για καρδιοπαθείς, η ομάδα της Καστοριάς είδε και πάλι, όπως μία εβδομάδα πριν στον Πειραιά, οπότε ηττήθηκε από τον Εθνικό  με 78-75, όλες τις δυνάμεις του σύμπαντος να συνωμοτούν σε βάρος της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει τη δεύτερη ήττα της στη φετινή σεζόν, που ήταν «καρμπόν» με την πρώτη, καθότι κρίθηκε η έκβασή της στην εκπνοή και από ένα τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο.

Το τελικό, λοιπόν, σκορ (79-82), αναντίρρητα, αδικεί κατάφορα τους «γουναράδες», που πάλεψαν με… νύχια και με δόντια για το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα στο τρέχον πρωτάθλημα, μιας και κατάφεραν να διατηρούν τα… ηνία στο παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως, όταν χρειάστηκε να ζητήσουν τη βοήθεια της θεάς τύχης προκειμένου να πάνε το παιχνίδι στην παράταση, είδαν αυτή να τα κάνει «πλακάκια» με την ομάδα της Λευκάδας και να της χαρίζει τη νίκη, μετατρέποντας το 79-79 (ένα δευτερόλεπτο πριν το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από τη γραμματεία) σε 79-82, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Βαγγέλη Τζόλου.

Η Ακτινογραφία της 2ης αγωνιστικής

Εύκολα το Περιστέρι, μεγάλο διπλό για Δόξα

Τη νίκη με 72-62 πανηγύρισε το Περιστέρι κόντρα στο Ψυχικό για τη 2η αγωνιστική της Α2 και έκανε το 2/2 στους μέχρι τώρα αγώνες που έχει δώσει, την ώρα που και η Δόξα Λευκάδας διπλασίασε τις νίκες της, αυτή τη φορά κόντρα στην Καστοριά.

Το Ψυχικό ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε στο σκορ, με το Περιστέρι να είναι άνευρο στα πρώτα λεπτά, με άγχος λόγω του γεμάτου γηπέδου να έχει κυριεύσει τους παίκτες, με αποτέλεσμα η ομάδα των Βορείων Προαστίων να είναι μπροστά στο α’ δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη μπήκαν καλύτερα στην συνέχεια όμως και χάρη σε ένα σερί 12-3 πήρε κεφάλι στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-32. Η ασφυκτική άμυνα των “πριγκίπων της δυτικής όχθης” συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο με το Ψυχικό να πετυχαίνει μόλις 6 πόντους και κάπως έτσι κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, με το τελευταίο δεκάλεπτο να έχει περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Εξαιρετική εμφάνιση για ένα ακόμα παιχνίδι από τον Κέιντρεν Κλαρκ με 24 πόντους, ενώ από 12 σημείωσαν ο Σιγκούνας με τον Σίμτσακ.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Δόξα Λευκάδας, η οποία επιβλήθηκε της νεοφώτιστης Καστοριάς με 79-82. Η ομάδα του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε τη δική της αντεπίθεση και με μία επική ανατροπή κατάφερε να πάρει τη 2η συνεχόμενη νίκη της και να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Ιστορική νίκη πέτυχε ο Ερμής Αγιάς, με την ομάδα της Θεσσαλίας να παίρνει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της ιστορίας της στην Α2, νικώντας το Μαρούσι με 72-67. Η ομάδα του Γρηγόρη Γιασσάρη ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το Μαρούσι να έχει τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση, με το β’ δεκάλεπτο να είναι αυτό που μεγάλωσε τη διαφορά όταν το επιμέρους σκορ ήταν 18-6. Ο Ερμής μπορεί να μην κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια μεγέθη, με το Μαρούσι να πιέζει, όμως στο τέλος οι Θεσσαλοί κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη.

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Χολαργός ο οποίος πήρε το ντέρμπι των Βορείων Προαστίων κόντρα στον Παπάγο του Κώστα Σορώτου. Οι γηπεδούχοι, στον πρώτο τους αγώνα στο Σαλούν μετά από αρκετά χρόνια στην Α2, δυσκολεύτηκαν αρκετά, με δεδομένη μάλιστα και την απουσία του Δέδε, με τον Χολαργό να έχει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα. Οι “στρατηγοί” προσπάθησαν να πετύχουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 12-0 μείωσαν στο τρίποντο, όμως στο τέλος η εμπειρία των παικτών του Χολαργού καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Ηρακλής τα βρήκε αρκετά σκούρα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με την Καρδίτσα (το πρώτο ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος), και μετά από ένα δύσκολο απόγευμα με τον Ερμή Αγιάς, ήρθε και το σημερινό δύσκολο απόγευμα. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή βρέθηκαν για λίγα λεπτά μπροστά στο σκορ, όμως οι νεοφώτιστοι είχαν τον έλεγχο από το β’ δεκάλεπτο και έκτοτε και μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη τους νίκη στην Α2. Παρόλα αυτά ο “γηραιός” κατάφερε στα τελευταία δεύτερα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση χάρη στην ευστοχία του Γκαγκαλούδη από τη γραμμή των βολών, εκεί όπου η εμπειρία των παικτών του έδωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΛ, η οποία επιβλήθηκε με 64-66 του Αρκαδικού στην Τρίπολη. Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη μπήκε καλύτερα στο παρκέ, όμως η ΑΕΛ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Έκτοτε, οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν να χτίζουν τη διαφορά τους, η οποία στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να επανέλθει στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα καλό σερί, και να ισοφαρίζουν σε 64-64, όμως η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει στην τελευταία επίθεση τη νίκη.

Η ΑΕΛ δεν ήταν η μόνη που… έσπασε το ρόδι σήμερα, μιας και ο Αμύντας πέτυχε επίσης την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.