Με τη φόρα που έχει πάρει το «τρένο» της Αστραπής Μεσοποταμίας από την έναρξη της φετινής σεζόν και μέχρι σήμερα, παρασέρνοντας στο διάβα του τη μία μετά την άλλη τις ομάδες που αντιμετώπισε στην έδρα του όσο- κύρια- εκείνες που βρέθηκαν στην πορεία του μακριά από αυτήν, λογικό ήταν να μην κάνει το περασμένο Σάββατο στάση ούτε στο Βογατσικό, όπου βάζοντας στην «μπαγκαζιέρα» του τρεις φρέσκους βαθμούς, από τη μία, διατήρησε το αήττητό του στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ, από την άλλη, διασφάλισε τη διαφορά του +6 από τον Παναργειακό.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Για να προκύψει, ωστόσο, το απόλυτο στις νίκες των «κιτρινόμαυρων» του Γιώργου Τομόπουλου στα ματς που έχουν δώσει μακριά από το «σπιτικό» τους στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και να φιγουράρουν πλέον ως επικρατέστεροι για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, χρειάστηκε το χρονόμετρο του διαιτητή κ. Πετρόπουλου να φτάσει στο 90’+1’, λεπτό κατά το οποίο ο Κώστας Σαλονικίδης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, «υπογράφοντας» στο τελικό σκορ 1-2.

Κατά τ’ άλλα, ήταν ένα παιχνίδι αντάξιο της καλής φήμης που κουβαλάνε οι δύο ομάδες, το οποίο στο πρώτο του ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει πολλά αξιόλογα πράγματα πλην των δύο γκολ (0-1 του Νίκου Κοκοβίδη στο 17’ και 1-1 του Γιώργου Τσολακάκη στο 45’+1’) κι ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 43’ του Κοκοβίδη , ενώ στην επανάληψη η εικόνα του άλλαξε άρδην, προς το καλύτερο εννοείται, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά, τελικά, όπως προαναφέρθηκε, η Αστραπή να είναι εκείνη που πέτυχε το γκολ της νίκης στα «χασομέρια» (90’+1’), φεύγοντας από το Βογατσικό με το «χρυσοφόρο τρίποντο».

Τέλος, να σημειωθεί, ότι η Αστραπή θα μπορούσε να είχε πανηγυρίσει γκολ άλλη μία φορά στο 49’, όταν ο Δημήτρης Ζβίγγος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα από την περιοχή του, με στραβοκλωτσιά την έστειλε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακά του Δέτσιου.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Δημητριάδης, Ζαρομυτίδου

Ομόνοια Βογατσικού Δέτσιος, Μπλιάγκας, Ζβίγγος, Ευγενιάδης, Δήμτσιος, Γιαννάκης, Λαζαρίδης, Πατσογιάννης, Νούλας, Τσολακάκης Σκανδάλης (90’ Τσάμης Σ.)

Αστραπή Μεσοποταμίας: Μεϊμαρίδης, Παλαιοδήμος, Νικολάου Α., Ιωαννίδης, Σαλονικίδης, Σιοπόβου, Κοκοβίδης (Καραμανίδης Λ.), Μούσσιας (Κρομλίδης), Ψωμιάδης (Καρανάσιος Σ.), Ταρέλι, Καραμανίδης Γρ.