Η 3η του συμμετοχή σε Τελικό Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ.,  ήταν, τελικά, «φαρμακερή»!

Η νίκη του επί της «Ομόνοιας» Βογατσικού με σκορ 1-2, που προέκυψε με ολική ανατροπή, από το 1-0 εις βάρος του στο α’ ημίχρονο σε 1-2 στην επανάληψη, του χάρισε, για πρώτη φορά στην Ιστορία του συλλόγου του, το βαρύτιμο τρόπαιο, χάρη στο οποίο έγινε η 14η ομάδα που χρίζεται Κυπελλούχος στη 40χρονη πορεία του θεσμού.

Σε ένα σκηνικό που ήταν πλήρως εναρμονισμένο με την εικόνα που όφειλε να έχει ένας Τελικός Κυπέλλου και εν προκειμένω ο 40ος της Ε.Π.Σ. Καστοριάς, που το συνέθεταν όμορφες στιγμές στην κερκίδα του Δ.Α.Κ.Κ. τόσο από πλευράς φίλων της «Ομόνοιας» όσο και του «Ηρακλή», με τους πρώτους, όμως, να είναι κατά τι  πιο εκδηλωτικοί απ’ ό, τι οι Πολυκαρπινοί, τελικά, οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη… καθάρισαν το ματς με τους «κυανοκίτρινους» του Θόδωρου Ποντίκη, καταφέρνοντας να επικρατήσουν με σκορ 1-2 και να βάλουν το βαρύτιμο έπαθλο στην τροπαιοθήκη τους.

Μια νίκη, τέλειο… μεθύσι για τον «Ηρακλή» μπροστά σε 1.000 και πλέον φιλάθλους

Η ομάδα της Πολυκάρπης, μετά από δύο «καλέσματα» σε Τελικούς Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., το πρώτο το 1983, οπότε ηττήθηκε με 1-0 από την «Αστραπή» Μεσοποταμίας και το δεύτερο το 2015, στο οποίο γνώρισε-εκ νέου- την ήττα με 3-1 από τον «Μέγα Αλέξανδρο» Καλλιθέας, απ’ ό, τι φάνηκε στην τρίτη «πρόσκλησή» της σε Τελικό του θεσμού, δεν ήταν διατεθειμένη να νιώσει και πάλι την πίκρα που προσφέρει μια αποτυχημένη προσπάθεια σε μια «γιορτή» του τοπικού μας ποδοσφαίρου, όπως, καληώρα, ο φετινός 40ος Τελικός, οποίος, χωρίς καμία αμφιβολία, ήταν ο πιο επιτυχημένος από πλευράς προσέλευσης κόσμου τα τελευταία είκοσι τουλάχιστον χρόνια, καθότι τον παρακολούθησαν περισσότεροι από 1.000 φίλαθλοι.

Έτσι, η 3η παρουσία της σε Τελικό του ετήσιου θεσμού της Ε.Π.Σ.Κ., τελικά, αποδείχθηκε «φαρμακερή», στην οποία  η… παρέα του Ρούλη Κυβεντίδη, χάρη στο «μεστό» ποδόσφαιρό της, κύρια στο β’ ημίχρονο του αγώνα, πήρε τη νίκη, κάνοντας μαζί με τους παράγοντες και τους φιλάθλους της το πιο «γλυκό μεθύσι» στην πρόσφατη Ιστορία της.

«Η αξία του ηττημένου, χαρίζει δόξα στον νικητή»…

Η παραπάνω ρήση, αναντίρρητα, πατάει «γάντι» στην περίπτωση της αναμέτρησης της «Ομόνοιας» Βογατσικού με τον «Ηρακλή» Πολυκάρπης στον 40ο Τελικό του θεσμού, καθώς οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη, με την αξία τους, ή καλύτερα, το «σπαθί» τους, κατάφεραν να αντιπαρατεθούν στα ίσα με τους πιο έμπειρους και εν δυνάμει φαβορί στο παιχνίδι για τη νίκη «πράσινους» του Ρούλη Κυβεντίδη,  βάζοντάς τους «δύσκολα» στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν στο σκορ με 1-0, χάρη σε γκολ του Αλέξη Θεοδωρίδη στο 23ο λεπτό.

Τη δόξα, ωστόσο, στο παιχνίδι πήρε ο «Ηρακλής», μιας και με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη, κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και το 1-0 να το μετατρέψει σε 1-2, το οποίο προέκυψε από γκολ που πέτυχε ο Μάκης Αμπαρτζής («χρυσή» αλλαγή του Ρούλη Κυβεντίδη στο ματς στο 52’), που με κεφαλιά σε σέντρα από δεξιά του Μαντζάνα στο 57’ σημάδεψε δίχτυα για την ισοφάριση (1-1), ενώ τον επίλογο στην ολική ανατροπή στο σκορ «έγραψε» ο Βασίλης Μηλιάτης στο 67’, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι ο «Ηρακλής» πριν φέρει τα κάτω πάνω γι’ αυτόν στο παιχνίδι, είχε και δύο κάθετα δοκάρια ανάμεσα στις περισσότερες ευκαιρίες απ’ ό, τι κατάφεραν να δημιουργήσουν οι «αρκούδες», στα οποία πρωταγωνιστές ήταν οι: Παπαθανασίου στο 24’ και Μαντζάνας στο 48’, ενώ, άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός, πως οι τυπικά γηπεδούχοι της «Ομόνοιας» θα μπορούσαν στο 75’ να φέρουν το ματς στα ίσα σε γυριστή κεφαλιά από κοντά του Νούλα, όμως, για κακή τους τύχη, ο τερματοφύλακας των «πράσινων» Παπαϊωάννου, με εντυπωσιακή απόκρουση, έστειλε την μπάλα κόρνερ, διατηρώντας το 1-2 και χαρίζοντας στην ομάδα του την «αδαμάντινη» νίκη- τίτλο.

Διαιτητές: Βασίλης Σιδερίδης, Σοφία Παυλάκου, Κέλλυ Ζαρομυτίδου, 4ος Χρήστος Παπαδόπουλος

«Ομόνοια» Βογατσικού: (Θόδωρος Ποντίκης), Μακρής, Θεοδωρίδης, Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Σάρρας, Γιαννάκης, Σκανδάλης, Πατσογιάννης Γ. (71′ Δίτμτσιος), Νούλας, Μπλιάγκας (81′ Τσάμης), Τριανταφύλλου

«Ηρακλής» Πολυκάρπης: (Ρούλης Κυβεντίδης), Παπαϊωάννου, Αντωνόπουλος Γ. (52′ Αμπαρτζής), Γάκκιας (59′ Γκόνος), Μπαϊραχτάρης, Τερέζιου, Σίμος, Μήλιος Γ., Μηλιάτης, Αντωνόπουλος Φ. (90’+1′ Ρέντας), Παπαθανασίου, Μαντζάνας (88′ Μόσχος)