Ο… καλπασμός των παικτών του Βαγγέλη Σιώμου, που ξεκίνησε με το που μπήκαν στο φετινό πρωτάθλημα στη 2η αγωνιστική, συνεχίστηκε το περασμένο Σάββατο και στην Κορησό, με αποτέλεσμα η επιδίωξή τους να φύγουν νικητές από το ματς με τη Δόξα να πάρει «σάρκα και οστά», χάριν του τελικού σκορ 1-4.

Έτσι, οι «κοκκινόμαυροι» του Άργους Ορεστικού, από τη μία, διατήρησαν το αήττητό τους στην τρέχουσα σεζόν και, συνάμα, την καλή παράδοση που έχουν όταν αγωνίζονται με τους «μαυραετούς» του Σπύρου Μηλιάτη, ενώ, από την άλλη, με τη νέα τους επιτυχία … σκαρφάλωσαν στην κορυφή του «Έβερεστ» της βαθμολογίας.

Φορώντας, λοιπόν, ο Παναργειακός το καλό «ένδυμά» του για τέταρτη συνεχή αγωνιστική, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί για κατάκτηση του φετινού τίτλου, υποχρεώνοντας, παράλληλα, τη Δόξα Κορησού, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών της, στην τρίτη της ήττα, χάρη στην οποία παρέμεινε καθηλωμένη στον «πάτο» της βαθμολογίας.

«Φουριόζοι» ήταν οι Αργείτες στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο…

Με το ξεκίνημα του αγώνα, αλήθεια είναι, ότι οι «κοκκινόμαυροι» του Βαγγέλη Σιώμου εξέπεμψαν στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά στη «διαπασών», με αποτέλεσμα στο διάστημα αυτό να πετύχουν δύο γκολ και να βάλουν σοβαρή υποθήκη για τη νίκη.

Στο 0-1, λοιπόν, την… υπογραφή του έβαλε ο Παναγιώτης Μήλιος στο 10’, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο 14’, με σκόρερ τον Τάσο Αγγέλκο. Στην προσπάθειά τους, εντούτοις, οι «μαυραετοί» να μπούνε στο παιχνίδι, γεγονός είναι, ότι κυνήγησαν το γκολ με ορθολογικό ποδόσφαιρο, με συνέπεια οι κόποι τους στο χορτάρι να ανταμειφθούν στο 42’, λεπτό κατά το οποίο μείωσαν σε 1-2 με τον Λάζαρο Τσόπρα.

Στην επανάληψη, πάντως, το 1-2 διατηρήθηκε μέχρι το 80ο λεπτό, έχοντας τη Δόξα να καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια για να φέρει το ματς ίσα, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρνει, ενώ ο Παναργειακός, που δεν περιορίστηκε στο να διατηρήσει το προβάδισμά στο σκορ αλλά φρόντιζε και να απειλεί την εστία του Γ. Τσόπρα που μπήκε, στη θέση του Κολλάρα, σε μία από τις επιθετικές του ενέργειες στο λεπτό που προαναφέρθηκε, πέτυχε το 1-3 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Παναγιώτη Μήλιο, ενώ το τελικό 1-4 «σφράγισε» στο 86’ ο Τάσος Αγγέλκος, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Κύρκος, Πανταζής

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας (27′ Τσόπρας Γ.), Μαρκόπουλος (46′ Ζάχος), Πνευμονίδης, Τσόπρας Λ., Τσιμόπουλος (46′ Παπαϊωαννίδης), Μελλίδης, Κουζίνας, Γάκκιας Π., Γαϊτανάκης, Γάκκιας Ε., Μηλιάτης

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Τσιάτσος, Αγγέλκος, Δινάδης, Ιωαννίδης, Ζενελάκ (72′ Χαραλαμπίδης), Χότζια, Παππάς (77′ Αϊραντζής), Μήλιος, Βρέστα (89′ Τσιγαρίδας)