Super Cup: Το σήκωσε και με ανατροπή η Αστραπή Μεσοποταμίας

Με το δεξί ξεκίνησε η νέα σεζόν για την Αστραπή Μεσοποταμίας, η οποία επικράτησε επί του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας με σκορ 2-1 στα πλαίσια του 3ου Super Cup της ΕΠΣ Καστοριάς που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο της Πενταβρύσου.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την πεπατημένη των δύο τελευταίων ετών, κατά την οποία είχε κατακτήσει και τις δύο φορές το τρόπαιο του Super Cup, καθώς η Αστραπή Μεσοποταμίας είχε άλλα… σχέδια και με ανατροπή επικράτησε των «κυανοκίτρινων» κι έβαλε στην τροπαιοθήκη της το βαρύτιμο κύπελλο.

Ετσι, στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο γήπεδο της Πενταβρύσου, το συγκρότημα από την Μεσοποταμία επικρατώντας της Καλλιθέας με σκορ 2-1 , κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στη φετινή σεζόν, της οποίας η αυλαία άνοιξε σήμερα το απόγευμα.

Για να φτάσει, όμως, η ομάδα του Μίμη Παπαδόπουλου στην επικράτησή της επί της πρωταθλήτριας της περσινής σεζόν Καλλιθέας, που, να σημειωθεί, ότι για δεύτερη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί στη Γ΄ Εθνική κατηγορία, χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να σημαδέψει δύο φορές δίχτυα στο 58’ συγκεκριμένα και στο 62’ , με τους Κωνσταντίνο Σίμου (1-1) και Πάολο Ταρέλι (2-1) αντίστοιχα, ενώ στο 28’ οι «κυανοκίτρινοι» είχαν προηγηθεί (0-1) με τον Βαγγέλη Σαββόπουλο.

Αναφορικά, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν παρουσιάστηκε κάτι το αξιόλογο, πέρα από το γκολ της Καλλιθέας, σε αντίθεση με τα λεπτά της επανάληψης, που το ποδόσφαιρο που παίχτηκε ήταν τόσο συναρπαστικό όσο και απόλυτα ενδιαφέρον, με τον Μέγα Αλέξανδρο να χάνει πολύ σημαντική ευκαιρία λίγα λεπτά μετά το γκολ του Ταρέλι (2-1) για να κάνει το 2-2 με τον Σαββόπουλο, ο οποίος σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κοσμίδη.

Τέλος, να αναφέρουμε πως η ΕΠΣ Καστοριάς στο τέλος του μεγάλου αυτού παιχνιδιού βράβευσε για την προσφορά του στον χώρο του ποδοσφαίρου τον κορυφαίο διαιτητή της Super League του νομού μας, που αποχώρησε από την ενεργό δράση, Φώτη Φωτιάδη, τον προπονητή της ομάδας του Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας, Πασχάλη Δημητρίου για την συμμετοχή του στην άνοδο της ομάδας στην Γ’ Εθνική Κατηγορία, καθώς και την γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου ΓΠΟ Καστοριάς για την άνοδο της στην Α’ Εθνική κατηγορία Γυναικών. Ενώ, αναμνηστικά έπαθλα απονεμήθηκαν στους Διαιτητές του αγώνα και οι απονομές πραγματοποιήθηκαν από τον Πρόεδρο της ΕΠΣ Καστοριάς, Δημήτρη Τριανταφύλλου, τον αντιπεριφερειάρχη Καστοριάς, Δημήτρη Σαββόπουλο, τον αρχιδιαιτητή της ΕΠΣ Καστοριάς, Συμεών Σπύρου και τον αντιδήμαρχο Πολιτισμού-Αθλητισμού του Δήμου Καστοριάς, Χρήστο Μουρατίδη.

Αστραπή Μεσοποταμίας – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας 2-1