Ο Μέγας Αλέξανδρος, στη δεύτερη έξοδο από το… σπίτι του στη φετινή σεζόν, δεν κατάφερε να κάνει πράξη τα όνειρά του για ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ναύπακτο, όπου- για πρώτη φορά στο τρέχον πρωτάθλημα-  γνώρισε το χρώμα της ήττας, με σκορ 2-1 από τον Ναυπακτιακό Αστέρα.

«Συννεφιασμένη», λοιπόν, θα έλεγε κανείς, ήταν η Κυριακή (σήμερα) για τους «κυανοκίτρινους» του Θόδωρου Βόλτση, καθότι βρήκαν μπροστά τους μια ομάδα που… διψούσε για το πρώτο της «τρίποντο» σε ματς εντός έδρας, ώστε, από τη μία, να κάνει τους βαθμούς της επτά και να τεθεί επικεφαλής στον πίνακα της βαθμολογίας και, από την άλλη, να δώσει την ευκαιρία στον κόσμο της να πανηγυρίσει.

Έτσι, έπειτα από ένα παιχνίδι στο οποίο η γηπεδούχος ομάδα είχε καθ’ όλη τη διάρκειά του τον πρώτο λόγο στο χορτάρι, το τελικό σκορ (2-1) κρίνεται δίκαιο, καθώς οι παίκτες του Αστέρα και του Δημήτρη Σκούνα, εκτός των δύο γκολ που πέτυχαν είχαν και δύο δοκάρια, με πρωταγωνιστή και στα δύο τον Γραμματικόπουλο.

Από «αέρος»… χτύπησαν οι γηπεδούχοι

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, γεγονός είναι, ότι ο Ναυπακτιακός Αστέρας μπήκε στο παιχνίδι κεφάτος και με σαφή προσανατολισμό στον τρόπο που θα έψαχνε το γκολ στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι ενέργειες των παικτών από τα «φτερά» στην επίθεση να του χαρίσουν το 1-0 στο 6’ από κεφαλιά του Θεοχάρη και το 2-1 στο 45’+1’ από κεφαλιά και πάλι, αλλά αυτή τη φορά του Γραμματικόπουλου, ο οποίος, θα έλεγε κανείς, ήταν το «α» και το «ω» της ομάδας του.

Στο 21ο λεπτό, ωστόσο, ο Μέγας Αλέξανδρος είχε βγάλει αντίδραση και κατάφερε να φέρει την… πλάστιγγα του αγώνα στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε1-1 με κεφαλιά του Φάνη Μήνου, αλλά, όπως προαναφέρθηκε, δεν μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου με αυτό το σκορ, που αν γινόταν κατορθωτό να έμενε ως είχε, τότε, ίσως, τα πράγματα να ήταν διαφορετικά στην επανάληψη.

Στο 70’ η Καλλιθέα έμεινε με δέκα παίκτες στο χορτάρι

Τις όποιες ελπίδες είχαν οι «κυανοκίτρινοι» για να αποσπάσουν τουλάχιστον την ισοπαλία, αλήθεια είναι, ότι τις έχασαν στο 70ο λεπτό, όταν ο Χρήστος Γκέκας αντίκρισε τη 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, κάνοντας, πλέον, πολύ πιο εύκολο το «έργο» των γηπεδούχων για τη νίκη.

Διαιτητές: Μπούμπας, Τσάντας, Παπαδημητρίου

Ναυπακτιακός Αστέρας (Σκούνας): Μανιάτης, Καζανάς, Χριστόπουλος, Κοκκώνης, Κυριαζόπουλος, Machado (67’ Γιαννόπουλος), Λαγός, Κωστής (78’ Σαραγιάννης), Γραμματικόπουλος (73’ Γκασούκας), Θεοχάρης, Σαμπανέι (90’ Κονιδάς)

Μέγα Αλέξανδρου Καλλιθέας (Βόλτσης): Κράτσιος, Παπαδημητρίου (46’ Παπαδόπουλος), Τάσιος (53’ Σιαραφέρας), Μήνος, Λαδάς, Σαλβαρίνας, Μηλιάτης, Γκέκας, Αποστολίδης (78’ Αντωνιάδης Γ.), Αντωνιάδης Κ. (76’ Νικολόπουλος), Χασάι