«Χωρίς αβγά ομελέτα δεν γίνεται», λέει ο θυμόσοφος λαός μας, και η ρήση του αυτή, μπορεί κάλλιστα να παραλληλιστεί με τον σημερινό  αγώνα του Αθλητικού Ομίλου Αντισφαίρισης Καστοριάς στην Κοζάνη με αντίπαλο τον τοπικό Α.Ο., στον οποίο το Καστοριανό συγκρότημα, κατά πως φάνηκε, πήγε με όλα τα απαραίτητα υλικά για μια «ομελέτα», πλην, όμως, του βασικού συστατικού της, δηλαδή, τα «αβγά».

Πηγαίνοντας, λοιπόν, οι παίκτες του Ηλία Αναστασίου στην Κοζάνη με την εντύπωση πως δεν θα συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα από τον αδιάφορο βαθμολογικά Α.Ο. και ότι θα καταφέρουν να τον κερδίσουν χωρίς να υπερβάλλουν εαυτούς, μπήκαν με υπεροπτική ματιά στο παρκέ, κατορθώνοντας, ωστόσο, να έχουν το προβάδισμα στο σκορ στο α’ ημίχρονο, με «βραχεία κεφαλή» όμως, της τάξης του ενός γκολ (12-13).

Όταν δε, στην επανάληψη αισθάνθηκαν την πίεση από τους γηπεδούχους, τότε αντί να βρούνε τρόπους αντίδρασης, «πνίγηκαν», θα έλεγε κανείς, σε μια… κουταλιά νερό, με αποτέλεσμα να βγάλουν τον κακό τους εαυτό και να μην μπορέσουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, γνωρίζοντας τελικά την απρόσμενη ήττα με σκορ 29-25, χάριν της οποίας είναι πλέον υποχρεωμένοι να κατέβουν από το «τρένο» της διεκδίκησης της πρωτιάς στη βαθμολογία, αφού έμειναν 4 πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Α.Ο. Ιωαννίνων.

Δεκάλεπτα: (4-4), (7-11), (12-13) ημίχρονο, (19-16), (25-20), (29-25) τελικό

Α.Ο.Α. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: (Ηλίας Αναστασίου), Πούλιος, Σουκαλόπουλος 5, Μελλίδης, Παυλίδης, Τερζόγλου 2, Τούλιος, Μπαλιάκας, Δόκαλος 2, Γκανάρας 2, Τζιφωνότας 3, Τάσιος, Κωνσταντινίδης 3, Αναστασίου 8, Σαλαγιάννης