Μετά το σπουδαίο «διπλό»- προ δύο εβδομάδων στο Άργος Ορεστικό επί του Παναργειακού- σε καμία των περιπτώσεων δεν ήθελε η πρωτοπόρος στη βαθμολογία Αστραπή Μεσοποταμίας να χάσει την ευκαιρία να πανηγυρίσει ένα ακόμη «τρίποντο», προκειμένου να διατηρήσει τον… αέρα του +6 από τη δεύτερη θέση.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Έτσι, ο στόχος των «κιτρινόμαυρων» του Γιώργου Τομόπουλου για νέους πανηγυρισμούς, αυτή τη φορά στην Πεντάβρυσο, είχε και πάλι αίσια έκβαση, καθότι κατάφεραν να προσθέσουν στο ενεργητικό τους τρεις ακόμη βαθμούς, βάσει των οποίων, από τη μία, διατήρησαν το απόλυτο των νικών σε ματς εκτός έδρας και, παράλληλα, το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ, από την άλλη, συνέχισαν να κάθονται αναπαυτικά στο… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Αναφορικά, τώρα, με το νέο «τρίποντο» των πρωτοπόρων στον βαθμολογικό πίνακα, αυτό, αλήθεια είναι, ότι προέκυψε χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν ιδιαίτερα, μιας και η διαφορά κλάσης και ποιότητάς τους σε σχέση με τους γηπεδούχους ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι ποδοσφαιριστές του Θόδωρου Ποντίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους, δεν μπόρεσαν τελικά να αποφύγουν την ήττα με σκορ 0-4, δεχόμενοι από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο… λογαριασμός, εντέλει, στην αναμέτρηση άνοιξε στο 30’ με κοντινό σουτ του Γρηγόρη Καραμανίδη, έπειτα, εντούτοις, από μια περίεργη φάση, κατά την οποία οι γηπεδούχοι- νομίζοντας πως ο διαιτητής κ. Ντούκας θα σφυρίξει φάουλ υπέρ τους στον χώρο του κέντρου, σταμάτησαν- με αποτέλεσμα σφύριγμα να μην ακουστεί, το παιχνίδι να συνεχιστεί και ο επιθετικός της Αστραπής να σημαδέψει δίχτυα για το 0-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (35’), ο Σπύρος Καρανάσιος διαμόρφωσε τα αριθμητικά δεδομένα του α’ ημιχρόνου, πετυχαίνοντας το 0-2.

Στο 77’, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να μπούνε στο παιχνίδι, βλέποντας τον Δημήτρη Δρανιτσάρη να στέλνει την μπάλα άουτ από την «άσπρη βούλα», ενώ στο 85’ ο Δαμιανός Λαμπριανίδης, «γράφοντας» με κοντινό σουτ το 0-3, έβαλε τέλος στα όνειρα των «κυανόλευκων» για ένα θετικό αποτέλεσμα. Τέλος, το… κερασάκι στην τούρτα της ευρείας νίκης των «κιτρινόμαυρων» έβαλε στο 90’+1’ ο Πάολο Ταρέλι.

Διαιτητές: Ντούκας, Χατζής, Κωτούλας

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Τσαρούχας, Κωνσταντινίδης, Τοπαλίδης (85’ Μασμανίδης), Τζέλιος, Σαββίδης Κ., Σαββίδης Κ., Δημητρακόπουλος (65’ Ζυπίδης), Καπατασίδης, Δρανιτσάρης, Γρηγοριάδης, Γάκης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Χάντρι (65’ Λαμπριανίδης), Ψωμιάδης (70’ Καλλιμάνης), Ιωαννίδης, Σιοπόβου, Καρανάσιος Α., Κρομλίδης (61’ Συτιλίδης), Μούσσιας, Καρανάσιος Σ., Tarelli, Καραμανίδης Γρ.