«Ανάγκα και θεοί πείθονται», έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, και στη ρήση τους αυτή στήριζαν οι «μαυραετοί» της Κορησού την προσπάθειά τους να φύγουν με πόντο ή πόντους από το Μαυροχώρι, στην κόντρα τους με τους αδιάφορους βαθμολογικά «κυανόλευκους», προκειμένου να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Τα συναισθήματά τους, ωστόσο, σε αυτή την πολύ συναρπαστική όπως εξελίχθηκε αναμέτρηση, ήταν ανάμικτα, μιας και στο α’ ημίχρονο έπλεαν σε πελάγη ευτυχίας, ελέω του 0-2, ενώ στην επανάληψη, κάνοντάς τα «κουλουβάχατα» στην άμυνα σε τρεις στημένες φάσεις, είδαν τους κόπους και τον ιδρώτα τους στο χορτάρι  να πηγαίνουν «στράφι», γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 3-2.

Στο 11’, λοιπόν, οι παίκτες του Σπύρου Μηλιάτη πανηγύρισαν το 0-1, έπειτα από δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βαγγέλη Γάκια, ενώ στο 45’ ο Ανδρέας Γαϊτανάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το 0-2, σε ένα- κατά τ’ άλλα- α’ ημίχρονο στο οποίο οι «μαυραετοί» θα μπορούσαν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, ένεκα των καλών ευκαιριών που δημιούργησαν.

Στο 65’ άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για την ολική ανατροπή στο σκορ, όταν ο Νίκος Ντούκας με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, ενώ 80’ ο Χρήστος Βαενάς με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα… ίσα (2-2), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ 3-2 στο 85’ ο Γουίλιαμ Αντωνιάδης με σουτ από κοντά και να «ποτίσει» με… φαρμάκι τους «μαυραετούς», που ήταν ανήμποροι να πιστέψουν αυτό που τους συνέβη.

Διαιτητές: Ντούκας, Χατζής, Λυρογιάννης