Αποφασιστικότητα+ δύναμη+ καλή μπάλα+ φαντασία. Όχι, δεν πρόκειται για «Κώδικα Ντα Βίντσι» βγαλμένο από το ομότιτλο βιβλίο του Νταν Μπράουν, αλλά για τον τρόπο που διαχειρίστηκαν ο Ηρακλής Πολυκάρπης και η Ομόνοια Βογατσικού το μεταξύ τους συναρπαστικότατο παιχνίδι στο γήπεδο του πρώτου.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

«Έκρυψαν» την μπάλα!

Έπειτα, λοιπόν, από μια αναμέτρηση «να την πιεί κανείς στο ποτήρι», γεμάτη από εκπληκτικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, έξι συνολικά γκολ, δύο πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, ευτυχώς, όμως, σε αθλητικά πλαίσια, δύο ανατροπές στο σκορ κι ένα γκολ που σημειώθηκε στα… χασομέρια (90’+3’), τελικά, «πράσινοι» και «αρκούδες» μοίρασαν την… πίτα στη μέση, προσθέτοντας, μετά το τελικό σκορ 3-3, από έναν πόντο στο ενεργητικό τους, χάριν του οποίου απέχουν δύο βαθμούς από την κορυφή, όπου συγκατοικούν ο Παναργειακός, η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, η Αστραπή Μεσοποταμίας και ο Γράμμος Μαυροχωρίου.

Έτσι, όσες «σάλτσες» και να χρησιμοποιήσει κανείς για να προσδιορίσει πιστά το τι ακολούθησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα (3-3), θα είναι λίγες, μιας και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έκαναν ό,τι περνούσε από τα πόδια τους, προκειμένου να ικανοποιήσουν από πλευράς θεάματος τον κόσμο που ήταν στην κερκίδα.

«Κεφάλι» στο σκορ πήρε η Ομόνοια δύο φορές…

Με το εναρκτήριο κιόλας σφύριγμα του διαιτητή κ. Δημητριάδη, αλήθεια είναι, ότι φάνηκε το τι θα ακολουθήσει στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι δύο ομάδες έδειξαν αστείρευτη διάθεση να μην αφήσουν τους φίλους τους να πλήξουν, προσφέροντάς τους αφθονία φάσεων.

Μετά, λοιπόν, από μπόλικες ευκαιρίες εκατέρωθεν έως το πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου, ο Χρήστος Νούλας στο 25’ έβαλε την ομάδα του στη θέση του «σοφέρ», σημαδεύοντας με κεφαλιά δίχτυα για το 0-1.

Σειρά, ωστόσο, για να σκοράρει πήρε στο 37’ ο Ηρακλής, όταν σε ανατροπή του Πρωτόγερου μέσα στην περιοχή από τον Λαζαρίδη ο διαιτητής κ. Δημητριάδης έδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ (1-1) ο Γρηγόρης Μήλιος.

Με το ισόπαλο (1-1) πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου, όμως, πριν καλά καλά επιστρέψουν στο παιχνίδι για τα λεπτά της επανάληψης, στο 48’ συγκεκριμένα, το σκορ άλλαξε και πάλι, όταν οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη πήραν- εκ νέου- το προβάδισμα με 1-2, χάρη σε γκολ που σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Παναγιώτης Γιαννάκης.

Η… απάντηση των «πράσινων» του Ρούλη Κυβεντίδη ήρθε στο 63’, όταν ο Γρηγόρης Μήλιος «χτύπησε» και πάλι, σημαδεύοντας, αυτή τη φορά, με κοντινό σουτ δίχτυα για το 2-2.

«Τούμπα» το παιχνίδι έφερε στο 79’ ο Δημήτρης Στασινόπουλος, ευστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι και δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2) στην ομάδα του, ενώ στα… χασομέρια του αγώνα (90’+3’), ο Γιαννάκης, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι, διαμόρφωσε με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής το τελικό σκορ 3-3.

Διαιτητές: Δημητριάδης, Ρόντσης, Γιαννόπουλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Σίμος (51’ Μόσχος), Ρέντας (56’ Αντωνόπουλος Φ.), Τσαρνέλας, Παπαθανασίου Α., Αντωνόπουλος Γ., Μήλιος Γρ., Πρωτόγερος, Τοροσίδης, Στασινόπουλος, Μπίρτζιος

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ:  Μακρής, Μπλιάγκας, Σκανδάλης (64’ Τσάμης Α.), Τομόπουλος, Κράιμ, Γιαννάκης, Λαζαρίδης (79’ Δίμτσιος), Τσάμης Σ. (90+3 Πατσογιάννης Δ.), Νούλας, Ζβίγγος, Τσολάκης