«Ή τώρα, ή ποτέ», ήταν το σύνθημα που επικρατούσε στοστρατόπεδο της Πενταβρύσου πριν την αναμέτρησή της, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, στο γήπεδό της με τον Γράμμο Μαυροχωρίου, σε μια κατεύθυνση να τα δώσουν όλα οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη, μήπως και καταφέρουν να «γράψουν» την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν, ώστε, ταυτόχρονα, να διώξουν από πάνω τους και τις βαριές ήττες από Α.Ε. Γραμμοχωρίων και Παναργειακό με σκορ (2-5) και (5-0), αντίστοιχα.

Και το ένστικτο της επιβίωσης που έδειξαν να διαθέτουν οι «κυανόλευκοι» της Πενταβρύσου στο ματς με τους, επίσης «κυανόλευκους», του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, ήταν αυτό που τους χαρακτήρισε και, τελικά, τους χάρισε το παρθενικό τους «τρίποντο» στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν, ένστικτο επιβίωσης, ωστόσο, που είναι μάλλον αυτό που θα τους συντροφεύει και στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρωταθλήματος, εκτός και αν  οι παίκτες του Γιώργου Σαββίδη συνεχίσουν να μας δημιουργούν την αίσθηση ότι μπορούν να λένε στους αντιπάλους τους «μολών λαβέ».

Μπροστάρης στη νίκη της Πενταβρύσου ο Δημήτρης Δρανιτσάρης

Το ζητούμενο για τους γηπεδούχους στο σαββατιάτικο ματς, ήταν ένα καλό ξεκίνημα στα πρώτα λεπτά, που να συνδυάζεται και με ευκαιρίες για γκολ, προκειμένου να δείξουν στον Γράμμο Μαυροχωρίου τη μεγάλη τους επιθυμία για τη νίκη.

Έτσι, με γνώμονα οι «κυανόλευκοι» του Γιώργου Σαββίδη να κερδίσουν και κατ’ επέκταση να ανασάνουν και ψυχολογικά, κατόρθωσαν στο «έμπα» του αγώνα να δημιουργήσουν δύο φορές τις προϋποθέσεις για γκολ, μέχρι, τελικά, να ανοίξουν το σκορ (1-0) στο 13’ με τον Δημήτρη Δρανιτσάρη, ωστόσο, οι πανηγυρισμοί τους δεν διήρκεσαν πολύ, καθότι στο αμέσως επόμενο λεπτό (14’), οι φιλοξενούμενοι με τον Daniel Hyska έφεραν την… πλάστιγγα του αγώνα στα ίσα (1-1), σκορ, εντούτοις,  που διατηρήθηκε έως και τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στις αρχές της επανάληψης, αλήθεια είναι, ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν στο χορτάρι με ακόμη μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και όρεξη για στρωτό ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα η κυριαρχία τους στο χορτάρι αλλά και η διάθεση που επέδειξε για να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα ο Δρανιτσάρης να τους οδηγήσει στο 2-1 στο 63’, ενώ η δίκαιη επικράτησή τους επισφραγίστηκε με γκολ στο 72’ του Σούλη Γρηγοριάδη, που διαμόρφωσε και τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (3-1).

Διαιτητές: Τσιμόπουλος, Ρόντσης, Ζιώγος

ΑΣ ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Τσαρούχας, Σταυρόπουλος (81’ Ηλιάδης), Ζυμπίδης (70’ Σαχινίδης), Μασμανίδης, Τσέλιος, Παπαϊωάννου Ν., Καπατασίδης, Γρηγοριάδης, Ζαλούμης, Δρανιτσάρης (90’ Παπαϊωάννου Χ.), Γάκης

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Ανδρεόπουλος, Hyska, Κυριακίδης, Μπιτζίκος, Ντούκας Σ. (86’ Παπαχρήστου), Χριστόπουλος, Καραμήτρος, Κωνσταντίνου (65’ Bullari), Φιλκοτσίδης, Ντούκας Ν., Γιώσης (81’ Τσαδήλας)