«Σεφτέ» στα «Χ» έκαναν στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας Pizza & Barfood «Η Πάπια», η Α.Ε. Γραμμοχωρίων και ο Γράμμος Μαυροχωρίου στη μεταξύ τους αναμέτρηση του περασμένου Σαββάτου, που είχε τελικό σκορ 1-1, και η οποία, αλήθεια είναι, ότι βάσει της εξέλιξής της, απέδωσε «τα του Καίσαρος τω Καίσαρι», χαρίζοντας στις δύο ομάδες από έναν βαθμό, χάριν του οποίου διατηρήθηκαν αμφότερες στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, γεγονός είναι, ότι τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη ήταν στημένα καλύτερα στο γήπεδο στο α’ ημίχρονο απ’ ό, τι οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Αναγνωστόπουλου, με αποτέλεσμα η καλή λειτουργία τους σε άμυνα κι επίθεση να τους χαρίσει το προβάδισμα στο σκορ (1-0) στο 16’, έπειτα από εξαιρετικότατη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλέξη Λιάπη.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην επανάληψη…

Μπρος στον κίνδυνο ο Γράμμος να φύγει αγκαλιά με την πρώτη του ήττα στο τρέχον πρωτάθλημα από το γήπεδο των Μανιάκων, γεγονός είναι, ότι μπήκε… φορτσάτος στο χορτάρι για τα λεπτά του β’ ημιχρόνου.

Έτσι, ανεβάζοντας οι παίκτες του… ταχύτητα από τα πρώτα κιόλας λεπτά της επανάληψης, κατάφεραν να γίνουν πρωταγωνιστές στο χορτάρι, με συνέπεια η επίτευξη του στόχου τους, που ήταν η ισοφάριση, να προκύψει στο 74, όταν ο Πέτρος Φιλκοτσίδης με εύστοχο πλασέ από αριστερά βρήκε δίχτυα για το 1-1, διαμορφώνοντας, παράλληλα, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι, ο Γράμμος Μαυροχωρίου με τον Πέτρο Φιλκοτσίδη, που σημάδεψε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το οριζόντιο δοκάρι στο 84’και η Α.Ε. Γραμμοχωρίων με τον Αλέξη Λιάπη στα χασομέρια (90’+3’), που έστειλε την μπάλα με σουτ πάνω στην κίνηση από δεξιά να βρει το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Αποστόλου.

Διαιτητές: Δημητριάδης, Γιαννόπουλος, Κύρκος

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Πετσώνης, Χρήστου, Νίκας, Μπαϊραχτάρης, Παπαρίζος, Λιάπης Π. (Τράσιας), Ηλιόπουλος, Γακίδης, Λιάπης Α., Γαλάτης, Παπαδάμου

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Αποστόλου, Hyska, Μπιτζίκος (53’ Ιωαννίδης), Ντούκας Σ., Κουμπούρης, Χριστόπουλος, Καραμήτρος (85’ Κωνσταντίνου), Bullari (45’ Γιώσης), Φιλκοτσίδης, Βαενάς, Ντούκας Ν.