Η ανάλυση ολόκληρης της αγωνιστικής από τον Δαμιανό Δέλλιο.

«Τετρακίνητη» ήταν η Καλλιθέα

Απαραίτητη προϋπόθεση για να διατηρηθεί στο «Έβερεστ» του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας, παράλληλα, τρεις πόντους από τον «Ηρακλή» Πολυκάρπης, ήταν για τον «Μέγα Αλέξανδρο» η νίκη στην εντός έδρας κόντρα του με τη «Δόξα» Κορησού, με την οποία, ως γνωστόν, είχε ανοιχτούς «λογαριασμούς» από το (2-2) στον α’ γύρο.

Πέραν, λοιπόν, της αναγκαιότητας για την κατάκτηση του «τρίποντου» από πλευράς «Μέγα Αλέξανδρου», ώστε να διασφαλίσει την πρωτοκαθεδρία στη βαθμολογία,  υπήρχε κι ένας έξτρα λόγος για να καπαρώσει τη νίκη, και αυτός δεν ήταν άλλος από το «άχτι» που είχε για τους «μαυραετούς» του Σπύρου Μηλιάτη.

Έτσι, με το εναρκτήριο σφύριγμα του διαιτητή κ. Καραταίδη, οι «κυανοκίτρινοι» κατάφεραν άμεσα να καταστήσουν σαφές στους αντιπάλους τους πως δεν είχαν καμία τύχη στο παιχνίδι, «στρατοπεδεύοντας» μόνιμα στην περιοχή του Κολλάρα.

Στο 16’, λοιπόν, η υπεροχή τους καρποφόρησε έπειτα από γκολ (1-0) του Σαλβαρίνα, ενώ το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε αναλλοίωτο  έως τη λήξη του α’ ημιχρόνου, που βρήκε, όμως, στις καθυστερήσεις του τον Αντωνιάδη να σημαδεύει με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οριζόντιο δοκάρι.

Με γκολ (2-0) από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς στην επανάληψη

Τον… θεμέλιο λίθο για καθαρό προβάδισμα νίκης έβαλε «Μέγας Αλέξανδρος» πριν καλά καλά πατήσει το χορτάρι στην επανάληψη, μιας και ο Παπαδόπουλος στο 46’ «έγραψε» το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 67’ σημείωσε το 3-0, για να διαμορφώσει τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα στο 81’ ο Χασάι, σημαδεύοντας δίχτυα για το τελικό σκορ 4-0.

Σαρωτικός ο «Ηρακλής»… σκόρπισε τον ΠΑΟ Καλοχωρίου

Αναμενόμενη η νίκη του με σκορ 8-1, σε ένα ματς που, που θα έλεγε κανείς, έπαιζε η… γάτα με το ποντίκι

Κάτι παραπάνω από εύκολη χαρακτηρίζεται η επιστροφή του «Ηρακλή» Πολυκάρπης στις επιτυχίες, μιας και δεν συνάντησε εμπόδια για να φτάσει στη νίκη με σκορ «μαμούθ» (8-1) κόντρα στον ουραγό στη βαθμολογία ΠΑΟ Καλοχωρίου, ο οποίος, κατά πως φάνηκε, πλήρωσε τη «νύφη» για το ότι οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη δεν μπόρεσαν να «γράψουν» νίκη στη «μητέρα των μαχών» με αντίπαλο τον «Μέγα Αλέξανδρο» προ δύο εβδομάδων.

Σε ρυθμό, λοιπόν, μιας καλής προπόνησης ο «Ηρακλής», αλλά, συνάμα, και απολαυστικός, έκανε σμπαράλια την άμυνα των «κιτρινόμαυρων» του ΠΑΟ Καλοχωρίου, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο α’ ημίχρονο κι έξι στην επανάληψη, στα οποία τη «σφραγίδα» τους έβαλαν οι: Τσόπρας το 1-0 στο 15’, Γρηγόρης Μήλιος το 2-0 στο 30’ και 3-0 στο 46’, Μόσχος το 4-0 στο 47’, Γρηγόρης Μήλιος το 5-0 στο 60’ και 7-1 στο 81’, Ιωάννου το 6-1 στο 80’ και Τσόπρας το 7-1 στο 87’, ενώ το γκολ της… τιμής ((5-1) για τον ΠΑΟ πέτυχε στο 63’ ο Νικόπουλος.

Ζορίστηκε ο Παναργειακός, αλλά, τελικά, κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του «Κεραυνού», επικρατώντας με σκορ 2-0, χάρη στο οποίο επέστρεψε στην 3η θέση της βαθμολογίας

Μακριά από τον καλό εαυτό τους οι «κοκκινόμαυροι» του Παναργειακού και ασύνδετοι στο μεγαλύτερο διάστημα του εντός έδρας αγώνα τους με τους «ερυθροκίτρινους» του Χιλιοδένδρου, αλήθεια είναι, ότι δυσκολεύτηκαν αφάνταστα μέχρι να φτάσουν στη νίκη τους με σκορ 2-0, το οποίο προέκυψε μετά 73’, οπότε πέτυχαν το πρώτο τους γκολ (1-0) έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του τερματοφύλακά τους Κοσμίδη, ενώ το τελικό αποτέλεσμα (2-0) διαμορφώθηκε στο 84’ από τέρμα που σημείωσε ο Παναγιώτης Μήλιος.

Διαφήμισαν τον «βασιλιά» των σπορ «Ομόνοια» Βογατσικού και «Αστραπή» Μεσοποταμίας, σε ένα ματς με μπόλικο σασπένς και συνεχείς ανατροπές μέχρι να διαμορφωθεί το τελικό σκορ (3-3), που προέκυψε στα χασομέρια (90’+4’), οπότε οι «αρκούδες» ισοφάρισαν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας

Έπειτα από ένα απολαυστικό ματς που τα είχε όλα, όπως καλό ποδόσφαιρο, έξι γκολ, μπόλικες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, αρκετές ταχυκαρδίες στα δύο «στρατόπεδα», αλλά και ξεχωριστό ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο του δευτερόλεπτο, τελικά, οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη μοίρασαν εξίσου τους πανηγυρισμούς στα γκολ, τους βαθμούς από έναν, αλλά και τις εντυπώσεις με τους «κιτρινόμαυρους» του Γιώργου Σαββίδη στη μεταξύ τους συναρπαστική όπως εξελίχθηκε αναμέτρηση, η οποία έληξε με σκορ 3-3, αποδίδοντας τα του «Καίσαρος τω Καίσαρι».

Στη δίκαιη, λοιπόν, έκβαση του τελικού αποτελέσματος, πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα (1-0) βρήκε η «Ομόνοια» με τον Νούλα στο 7’ , ενώ την ισοφάριση (1-1) πέτυχε στο 20’ ο Ταρέλλι. Πριν, ωστόσο, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των κιτρινόμαυρων» για το 1-1, οι «αρκούδες» πήραν άμεσα και πάλι το προβάδισμα στο σκορ (2-1), ύστερα από αυτογκόλ του Ιωαννίδη στο 21’, ενώ στα χασομέρια του α’ ημιχρόνου (45’+1’) η… πλάστιγγα του ματς ήρθε στα ίσα της, μετά από γκολ (2-2) του Τσακλίδη.

Το πολύ καλό παιχνίδι του α’ σαρανταπενταλέπτου, γεγονός είναι, ότι συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όμως, αυτή τη φορά να προηγηθεί σειρά πήρε η «Αστραπή», πετυχαίνοντας το 2-3 στο 57’ με τον Ιωαννίδη, που «ξεχρέωσε» το γκολ που έβαλε σε βάρος της ομάδας του, ενώ «υπεύθυνος» για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ 3-3 ήταν ο Νούλας, που σημάδεψε δίχτυα στο 90’+4’.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 90’ η «Αστραπή» είχε δοκάρι με τον Καρανάσιο, ενώ στο 90’+5’ η «Ομόνοια» έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη με τον Νούλα.

Με το ίδιο «νόμισμα» όπως στον α’ γύρο, ο Νταηλάκης… πλήρωσε τον Κάστορα, επικρατώντας με σκορ 1-0

Έπειτα από ένα παιχνίδι πλούσιο σε φάσεις κι ευκαιρίες εκατέρωθεν, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των αρκετών φιλάθλων που το παρακολούθησαν, τελικά, οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη ευτύχησαν να πετύχουν το μοναδικό γκολ (1-0) της αναμέτρησης και να πάρουν το 8ο «τρίποντό» τους στο τρέχον πρωτάθλημα, ενώ σε συνδυασμό με την ήττα της «Δόξας» Κορησού από την Καλλιθέα «σκαρφάλωσαν» στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Πάντως, για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, όποια από τις δύο ομάδες θα έβαζε γκολ, αυτή και θα αναδεικνύονταν νικήτρια, και αυτό γιατί αμφότερες έπαιζαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, αλλά έδειχναν να αδυνατούν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν.

Έτσι, ο Νταηλάκης με γκολ που σημείωσε στο 75’ ο Κυριάκος Σαββόπουλος με κοντινή κεφαλιά, πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 1-0, χάρη στο οποίο έκανε τις νίκες του δύο επί των «βυσσινί» στη φετινή σεζόν και, μάλιστα, με το ίδιο σκορ όπως στον α’ γύρο.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί, ότι ο Κάστορας θα μπορούσε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ στο 33’ αν ο ο Μαλεγκάνος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταχματζίδη.

Κυνηγώντας την ουσία και λιγότερο το θέαμα η «Δόξα» Αμπελοκήπων, κατάφερε να νικήσει με 3-1 την Α.Ε Γραμμοχωρίων

Στον δρόμο των επιτυχιών βάδισαν, για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, οι «μαυραετοί» των Αμπελοκήπων, επικρατώντας των «ελαφιών» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων με σκορ 3-1, υποχρεώνοντάς τα, παράλληλα, να επιστρέψουν στις «γκέλες» και, ταυτόχρονα, στην παραμονή τους σε κατάσταση δυσχερή σχετικά με τον αγώνα που δίνουν για τη διατήρησή τους στην κατηγορία.

Με τη δεύτερη, λοιπόν, σερί νίκη της η «Δόξα» Αμπελοκήπων ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι «πράσινοι» του Μπάμπη Θεοχάρη έμειναν και πάλι στη «διακεκαυμένη ζώνη» του υποβιβασμού, έπειτα, ωστόσο, από ένα παιχνίδι, στο οποίο, αλήθεια είναι, ότι πάλεψαν πολύ για ένα θετικό αποτέλεσμα, χωρίς, όμως, να καταφέρουν να αποσπάσουν ούτε έναν βαθμό.

Στο μέτριο, κατά τ’ άλλα, ματς, που αναντίρρητα, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, το προβάδισμα στο σκορ (1-0) πήραν οι «μαυραετοί» με τον Λάζαρο Τρυφόπουλο στο 7’, ενώ στην ισοφάριση (1-1) έφτασαν τα «ελάφια» στο 30’ με τον Μπορόζη. Δέκα λεπτά αργότερα (40’), ο Ευαγγελίδης έδωσε εκ νέου προβάδισμα (2-1) στην ομάδα του, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα (3-1) διαμόρφωσε στο 47’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ντίμτσιος.

Έπλασαν «κουλουράκια» Μαυροχώρι και Κρόνος

Σε ένα παιχνίδι που κανείς από όσους το παρακολούθησαν δεν θα το θυμάται μετά από λίγο, ελέω της κάτω του μετρίου ποιότητάς του, τελικά, «Γράμμος» Μαυροχωρίου και Κρόνος κόλλησαν στο «μηδέν» στη μεταξύ τους αναμέτρηση στο γήπεδο του πρώτου, προσθέτοντας από έναν βαθμό στο ενεργητικό τους, που, όμως, για τους «κυανόλευκους» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, δύναται να θεωρηθεί «χρυσός», μιας και ξέφυγε έξι πλέον πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού.