Μία ιδιαίτερα εντυπωσιακή προϊστορία έχει καταφέρει να δημιουργήσει ο ΑΟ Κάστωρ στις εντός έδρας αναμετρήσεις του με αντίπαλο την Αστραπή Μεσοποταμίας.

Το γήπεδο του Κάστορα έχει αποδειχθεί «εφιαλτικό» για τους  «κιτρινόμαυρους», αφού μετράνε μόλις  2  νίκες σε 9 επισκέψεις, ενώ μία φορά έχουν αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Κάστορες από το 1988 μέχρι και σήμερα φιλοξένησαν στην έδρα τους 9 φορές την «Αστραπή», σημειώνοντας 6 νίκες, ενώ την περίοδο 2003 είχαν πετύχει  την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη  τους με το ευρύ σκορ 5-1!!!

Το πρώτο επίσημο ματς διεξήχθη το 1988 στο Εθνικό Στάδιο (ξερό) με την «Αστραπή» να επικρατεί με σκορ 1-2, ενώ η 2η και τελευταία νίκη της ήταν την περσινή περίοδο με το ευρύ σκορ 0-5.