Νίκη… βάλσαμο- πρώτη εκτός έδρας- των «κιτρινόμαυρων» επί του Α.Ο. Σειρήνας με σκορ 0-5, χάρη στην οποία ανύψωσαν το ηθικό τους

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Ψάχνοντας οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου, αλλά και ο ίδιος, την ευκαιρία να ανακτήσουν- έπειτα από την ήττα με 1-0 στην Αγκαθιά- τη χαμένη τους ψυχολογία, καθώς και να βελτιώσουν τη θέση τους στον πίνακα της βαθμολογίας, τη βρήκαν- πριν από λίγο- στο γήπεδο της Ε.Π.Σ. Γρεβενών, από όπου, τελικά, πέρασαν «αέρα», επικρατώντας του Α.Ο. Σειρήνας με το επιβλητικό σκορ 0-5.

Το ένστικτο, λοιπόν, της… επιβίωσης που έδειξαν οι «κιτρινόμαυροι» της Μεσοποταμίας απέναντι στους ουραγούς στη βαθμολογία Γρεβενιώτες, που, κατά τ’ άλλα, ήλπιζαν και αυτοί σε νίκη προκειμένου να αναπτερώσουν το ηθικό τους, ήταν, τελικά, αυτό που τους χαρακτήρισε, με  συνέπεια στη λήξη της αναμέτρησης να πανηγυρίσουν το υπερπολύτιμο «τρίποντο», το οποίο, αναντίρρητα, ισοδυναμεί για τους ίδιους με «ατόφιο χρυσάφι», καθότι με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα αποκτούσαν λογιών λογιών προβλήματα.

Τέλος, σε ό,τι αφορά το παιχνίδι αυτό καθαυτό, γεγονός είναι, πως οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου έβαλαν… πόδι στον αγωνιστικό χώρο με εξαιρετική διάθεση να επιβάλλουν τον ρυθμό που ήθελαν, κάτι, εντέλει, που κατάφεραν άμεσα, με συνέπεια στο 23’ να πετύχουν με τον Νίκο Κοκοβίδη το 0-1, στο 25’ να χάσουν πέναλτι με τον Γρηγόρη Καραμανίδη (σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι) και να αυξήσουν τις πιθανότητες για τη νίκη στο 31’ και πάλι με τον Κοκοβίδη, ο οποίος έβαλε τη «σφραγίδα» του στο σκορ (0-2) του α’ ημιχρόνου.

Αναφορικά δε, με τα λεπτά της επανάληψης, αξίζει να σημειωθεί, ότι το «κιτρινόμαυρο» συγκρότημα συνέχισε να… εκπέμπει στη διαπασών, με αποτέλεσμα να «αριστεύσει» τρεις φορές ακόμη στην επίθεση, με τον Βαγγέλη Σαββόπουλο στο 70’ (0-3), τον Αργύρη Κράτσιο στο 86’ (0-4) και τον Νίκο Βασιλειάδη στο 89’ (0-5).