Τα βρήκε… σκούρα ο Ηρακλής Πολυκάρπης κόντρα στην Δόξα Αμπελοκήπων, στα πλαίσια της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Pizza & Barfood η «Πάπια» της ΕΠΣ Καστοριάς.

Χωρίς το κάτι ιδιαίτερο και με ελάχιστες φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τους «μαυραετούς» να έχουν ένα δυνατό ξεκίνημα, δείχνοντας έτσι, από την πρώτη στιγμή, πως ήθελαν, αλλά και θα πάλευαν μέχρι τέλους, για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη-πρόκριση.

Η ομάδα των Αμπελοκήπων στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Παπαιωάννου, με τους «πράσινους» να ισορροπούν αμέσως το παιχνίδι και να κάνουν την πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης, στο 30΄ με τον Μάκη Αμπαρτζη, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρούλη Κυβεντίδη, μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένοι να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ (1-0) στο 53΄ με τον Αμπαρτζή και να κάνουν το πρώτο βήμα προς τον στόχο τους. Αμέσως μετά η Δόξα Αμπελοκήπων προσπάθησε να αντιδράσει αλλά χωρίς να έχει κάποιο αποτέλεσμα. Ενώ, στο 88΄ ο Κώστας Μόσχος «σφράγισε» την δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη για τον μεγάλο τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί πως σε μια πολύ καλή μέρα βρέθηκαν, οι διαιτητές της αναμέτρησης.