Ως ημέρα εκπλήξεων χαρακτηρίζεται η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας Αλεξίου car & service, κατά τη διάρκεια της οποίας έγινε το «έλα να δεις» στα γήπεδα του Νεστορίου και της Βασιλειάδας, όπου τα «μπαμ» που ακούστηκαν ήταν πολύ ηχηρά.

Παίρνοντας, λοιπόν, τα πράγματα με τη σειρά, το πρώτο που αξίζει να σχολιαστεί, δεν είναι άλλο από το ματς Νέστωρ Νεστορίου- Ελπίδες Μεσοποταμίας, στο οποίο, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ στο α’ ημίχρονο με σκορ 3-0, στην επανάληψη «κατάφεραν» να το χάσουν με σκορ 3-4, χάριν, βεβαίως, των ψυχικών αλλά και αγωνιστικών αποθεμάτων που διέθεταν, όπως αποδείχθηκε, οι φιλοξενούμενοι.

Αυτό ήταν το ένα «μπαμ», γιατί το άλλο είχε να κάνει με το ισόπαλο (0-0) του πρωτοπόρου στη βαθμολογία Εθνικού Βασιλειάδας με τον ουραγό ΠΑΟΚ Κωσταραζίου, του οποίου οι παίκτες απέσπασαν τον παρθενικό τους πόντο στο τρέχον πρωτάθλημα.

Η τρίτη, τέλος, αναμέτρηση της ημέρας, ανάμεσα στη Φλατσάτα Οινόης και τους Ροσσονέρι, βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα νικήτρια με σκορ 1-0.

Έτσι, η κατάσταση στον πίνακα της βαθμολογίας άλλαξε άρδην, έχοντας τον Εθνικό να συνεχίζει να προπορεύεται και, παράλληλα, να κατακτά τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα», αλλά αυτή τη φορά με 2 μόνο πόντους διαφορά από τη δεύτερη Φλατσάτα (14 β. η Βασιλειάδα, 12 β. η Οινόη), ενώ στην 3η θέση αναρριχήθηκαν οι Ελπίδες με 10 β., στην 4η και στην 5η υποχώρησαν οι Ροσσονέρι και ο Νέστορας, αντίστοιχα, έχοντας ενεργητικό 9 πόντους.

Τέλος, στην προτελευταία θέση παρέμεινε ο ΠΑΣ Λεύκης με 4 β., που είχε ρεπό, ενώ ουραγός με έναν βαθμό είναι ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (τελευταίας του α΄ γύρου)