Πολύ πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-2) νίκησε πριν από λίγο ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, την ομάδα Κ17 του ΠΑΟΚ.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Δύο φορές, ωστόσο, ο δικέφαλος πήρε το προβάδισμα στο σκορ (0-1 στο 8’ με τον Θεοδωρίδη και στο 45’ 1-2 με τον Τσακιρίδη), αλλά, τελικά, δεν κατάφερε να βρει τρόπους να βάλει «φρένο» στην επιθετικότητα των παικτών του Θόδωρου Βόλτση, οι οποίοι με τρία γκολ που πέτυχαν επικράτησαν με σκορ 3-2, ενώ δημιούργησαν και πολλές ακόμη ευκαιρίες.

Αξίζει, επιπλέον, να υπογραμμιστεί ότι παρά το νεαρό της ηλικίας των παικτών του ΠΑΟΚ, το ποδόσφαιρο που έπαιξαν –κύρια- στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό, κάτι που δικαιολογεί και το σκορ του πρώτου μισού του αγώνα. Από την άλλη, στην επανάληψη οι… πιτσιρικάδες του Αλέξη Αλεξιάδη τα βρήκαν… μπαστούνι από τους παίκτες του Θόδωρου Βόλτση, που κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο, έφτασαν δίκαια στη φιλική νίκη.

Αναφορικά, τώρα, με τα γκολ της Καλλιθέας, αυτά πέτυχαν οι: Μίμης Παπαδόπουλος το 1-1 στο 24’, Ραφαήλ Αποστολίδης το 2-2 στο 56’, ενώ στο 88’ ο Κώστας Γρηγοριάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-2.

Τέλος, να σημειωθεί, η σημαντικότερη απ’ όλες τις ευκαιρίες που έχασε η Καλλιθέα, ήταν αυτή του 18ου λεπτού, όταν ο Μίμης Παπαδόπουλος αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Δημητριάδης, Παπαδοπούλου

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Θόδωρος Βόλτσης): Κράτσιος, Γρηγοριάδης, Τάσιος, Μήνος, Λαδάς, Μηλιάτης, Σιαραφέρας, Αντωνιάδης Κ., Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Χασάι, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Νικολόπουλος, Αντωνιάδης Γ., Ευαγγέλου, Καρανάσιος, Στεργίου, Λουδοβάρης, Κράτσιος Α. και Γκέκας

ΠΑΟΚ Κ17 (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Τσόπτσης, Λαγωνίδης, Χνάρης, Πάνος, Θεοδωρίδης, Μανολιούδης, Πιπιλιάρης, Κουΐδης, Τσακιρίδης, Σαπουντσζής, Τσέλιος, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Κουλιεράκης, Μακρής, Τσαγγαλίδης, Κιουρτσίδης, Παϊραζίδης, Τεμερτζόγλου, Μανεσίδης