Οι «γουναράδες», σε ένα ματς- καρμπόν όπως πριν δεκαεπτά χρόνια, που κατέκτησαν το πρώτο ερασιτεχνικό τρόπα??ό τους στον θεσμό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., με τη νίκη τους 5-0 επί του «Γράμμου» Μαυροχωρίου,

έτσι και σήμερα το απόγευμα, με το ίδιο σκορ 5-0, πάλι επί των «κυανόλευκων», πανηγύρισαν τον πρώτο τους τίτλο στη φετινή αγωνιστική σεζόν.

Τα προγνωστικά που ήθελαν την ομάδα της Καστοριάς, εύκολα ή δύσκολα, να κατακτάει το Κύπελλο στον 39ο Τελικό της Ε.Π.Σ.Κ. κόντρα στον «Γράμμο» Μαυροχωρίου επιβεβαιώθηκαν, μιας και οι «ερυθροκίτρινοι» του Διονύση Λίτσκα, κατάφεραν, χωρίς, ωστόσο, να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση από τους αντιπάλους τους, να πετύχουν πέντε γκολ, δύο στο α’ ημίχρονο και τρία στην επανάληψη, κατακτώντας έτσι για τρίτη φορά στην ιστορία τους το τρόπαιο στον θεσμό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Καστοριάς.

«Φορτσάτη» η Καστοριά με το … καλημέρα του αγώνα

Με το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή κ. Φωτιάδη, αλήθεια είναι, ότι οι «ερυθροκίτρινοι» πάτησαν … πόδι στο χορτάρι με ιδιαίτερο δυναμισμό, με αποτέλεσμα- μόλις στο 2’- να απειλήσουν την εστία του Κοκκώνα με τον Αστράουσκας, που με γυριστό κοντινό σουτ σημάδεψε τη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του τερματοφύλακα του «Γράμμου».

Ό,τι, εντούτοις, δεν έκανε στο 2’ ο Αστράουσκας, το έκανε δύο λεπτά αργότερα (4’), όταν παίρνοντας την μπάλα από ασίστ πάσα του Ντάμζι, στη συνέχεια, με κοντινό σουτ, έβαλε την ομάδα του στη θέση του «σοφέρ» (1-0).

Ο φρενήρης ρυθμός των γηπεδούχων, γεγονός είναι, ότι είχε και συνέχεια, με συνέπεια η υπεροχή τους να καρποφορήσει για δεύτερη φορά στο 10’, όταν ο Αστράουσκας είπε «πάρε βάλε» στον Ντάμζι, με τον τελευταίο να «γράφει» με σουτ από κοντά το 2-0.

Αμέσως μετά, ωστόσο, το παιχνίδι έχασε την «ομορφιά» των πρώτων του λεπτών, καθότι η Καστοριά φάνηκε να επηρεάζεται από τα δύο γρήγορα γκολ και να περιορίζεται σε αυτά, με συνέπεια το α’ ημίχρονο να κλείσει χωρίς κάτι το αξιόλογο και με το σκορ που διαμορφώθηκε στο 10 λεπτό.

Ανέβασαν … ταχύτητα οι «γουναράδες» στην επανάληψη …

Το 2-0 του α’ ημιχρόνου, απ’ ό,τι φάνηκε, το καλοσκέφτηκαν οι «ερυθροκίτρινοι» στην ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου, θεωρώντας το ρευστό. Έτσι, με το που μπήκαν στο γήπεδο, έδειξαν ξεχωριστό ενδιαφέρον για ένα ακόμη τέρμα, ώστε να «καθαρίσουν» με την … υπόθεση νίκη.

Στο 54’, λοιπόν, η -εκ νέου- υπεροχή τους έπιασε τόπο, καθώς ο Μαντζάνας με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ντάμζι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0, ενώ στο 83’ ο Ντάμζι με δυνατό συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του 39ου Τελικού διαμόρφωσε στο 84’ ο Μαντζάνας, ππετυχαίνοντας το 5-0 με κοντινό πλασέ.