Οι «αρκούδες» του Θόδωρου Ποντίκη, έχοντας μεγάλη… δίψα για το πρώτο τους  «τρίποντο» στη νέα σεζόν, πέτυχαν τρία γκολ στο α’ ημίχρονο της κόντρα τους με τους «βυσσινί» του Παναγιώτη Αντωνίου, και μετά… κάααθισαν.

Τη… δροσιά, λοιπόν, της πρώτης νίκης στη φετινή αγωνιστική σεζόν ένιωσαν οι παίκτες της Ομόνοιας Βογατσικού, επικρατώντας στην έδρα τους του Κάστορα με σκορ 3-0, σε ένα- κατά τ’ άλλα- παιχνίδι, που έθελξαν με την απόδοσή τους μόνο στο δεκαπεντάλεπτο (από το 30’ έως το 45’), διάστημα στο οποίο παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ, που, όπως αποδείχθηκε, ήταν αρκετά για να πετύχουν και τον αρχικό τους στόχο, δηλαδή, να βάλουν στο «σακούλι» τους τρεις πρώτους φρέσκους βαθμούς της νίκης.

Από την άλλη, οι «κάστορες», που κατόρθωσαν στο πρώτο ημίωρο του αγώνα να κοιτάξουν κατάματα τις «αρκούδες» και να τις βάλουν «δύσκολα», όταν δέχθηκαν το 1-0 στο 35’ από γκολ που σημείωσε ο Χρήστος Σκανδάλης, τότε, στη συνέχεια και ως τη λήξη του α’ ημιχρόνου, έδειξαν να…  πελαγώνουν.

Έτσι, ως αποτέλεσμα αυτής της… σαστιμάρας τους, ήταν να δούνε την εστία τους να παραβιάζεται για δεύτερη φορά στο 38’, ύστερα από τέρμα που πέτυχε ο Χρήστος Νούλας, ενώ πριν καλά καλά καταλάβουν τι έγινε, είδαν τον Αλέξη Κυριακού στο 40’ να «ματώνει» τα δίχτυα της ομάδας τους, «γράφοντας» με αυτογκόλ το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Διαιτητές: Ντούκας, Γιαμπάνης, Τσέλας

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής (46’ Κύρου), Τσάμης Σ., Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Ζβίγγος, Γιαννάκης, Σκανδάλης (78’ Μπλιάγκας), Πατσογιάννης Γ., Νούλας, Τσολάκης, Λάκης (71’ Δίμτσιος)

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Κουτσούκης, Κυριακού, Καρανάσιος (46’ Σιάντσης), Κανάτσιος, Λουδοβάρης, Λοβάτσης, Πήτας (76’ Αμανατίδης), Νικολάου (62’ Αντωνίου), Σταυροθεόδωρος, Μαλεγκάνος, Εστιάδης