Αμφότεροι κατέδειξαν, για μία ακόμη φορά, τη δυναμική τους, ο πρώτος περνώντας… αέρα από το Μαυροχώρι (0-5), ενώ ο δεύτερος νικώντας με 2-0 τη «Δόξα» Αμπελοκήπων

Δυναμικός, αποφασιστικός και «σεληνιασμένος» από το 40’ έως το 50’, διάστημα στο οποίο πέτυχε τρία γκολ, ήταν ο πρωτοπόρος στη βαθμολογία «Μέγας Αλέξανδρος» Καλλιθέας στο Μαυροχώρι, στην αναμέτρησή του με τον «Γράμμο», με αποτέλεσμα οι φιλοδοξίες του να δρέψει τους «καρπούς» της νίκης να… πιάσουν τόπο, έπειτα από το τελικό σκορ 0-5, χαρίζοντάς του την παραμονή στο… ρετιρέ της «πολυκατοικίας».

Ο έτερος «μνηστήρας» του φετινού τίτλου, «Ηρακλής» Πολυκάρπης, ήξερε τι ήθελε στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τη «Δόξα» Αμπελοκήπων και πώς να το πάρει, με συνέπεια, έστω μετά κόπων και μπόλικων δόσεων άγχους, να προσθέσει στο ενεργητικό του τη 10η νίκη με σκορ 2-0 και, παράλληλα, να παραμείνει σε απόσταση… αναπνοής (1 πόντο) από τον «Μέγα Αλέξανδρο».

Και την παραμικρή λεπτομέρεια είχε φροντίσει να υπολογίσει ο Παναργειακός, πλην της αποβολής του ποδοσφαιριστή του Γιάννη Λάκη στο 52’, στο παιχνίδι του με τα «ελάφια» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων στο γήπεδο των Μανιάκων, με αποτέλεσμα, ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα από το προαναφερόμενο λεπτό, να ελέγξει τα πάντα στο χορτάρι και να βάλει στην «κάβα» του την 8η νίκη στη φετινή σεζόν με σκορ 0-3, βάσει της οποίας διατηρήθηκε στο 3ο «σκαλοπάτι» της βαθμολογικής κλίμακας.

Η «Αστραπή» Μεσοποταμίας, σε μια προσπάθεια να διευρύνει το νικηφόρο σερί της, έπειτα από τις μεγάλες σε έκταση νίκες της (6-0 επί του ΠΑΟ Καλοχωρίου και 2-6 στη Χλόη επί του Κάστορα), κατάφερε με «αστραπιαία» και… κεραυνοβόλα χτυπήματα να ακινητοποιήσει τον Κρόνο και να τον νικήσει με σκορ 4-0, διατηρώντας την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Πολλά αγωνιστικά «μποφόρ» αναμενόταν να έχει η κόντρα στο γήπεδο της Κορησού ανάμεσα στην τοπική «Δόξα» και τον Νταηλάκη, όμως, εις μάτην, μιας και η ταλαντούχος… πιτσιρικαρία των δύο ομάδων δεν ήταν σε … καλό φεγγάρι, με συνέπεια το ματς να κυμανθεί σε «ρηχά νερά» και να χαρίσει από έναν βαθμό στους «μαυραετούς» και τους «κυανόμαυρους», έπειτα από το τελικό σκορ 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τόλο.

Το «νέκταρ» της νίκης, για 3η συνεχή αγωνιστική, γεύτηκε ο «Κεραυνός» Χιλιοδένδρου, επικρατώντας στο γήπεδό του του Κάστορα με σκορ 3-2, λέγοντας «αντίο» στην… ουρά της βαθμολογίας, ενώ οι «βυσσινί», μετά τη νέα τους ήττα,… κατρακύλησαν στη 10η θέση.

Τέλος, στο Καλοχώρι, οι… διψασμένες για επιστροφή τους στα χαμόγελα που προσφέρουν οι νίκες «αρκούδες» του Βογατσικού, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους «κιτρινόμαυρους» του Αντώνη Καλλιμάνη, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με σκορ 1-4 και, παράλληλα, να «φτιάξουν» της ψυχολογία τους, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που το ηθικό τους συνεχίζει να είναι καταρρακωμένο. Επίσης, άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι ο ΠΑΟ Καλοχωρίου ευτύχησε να πετύχει το πρώτο του γκολ στη φετινή αγωνιστική περίοδο!!