Με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρεία νίκη του με σκορ 4-0 επί του Κρόνου, στο πρώτο του, μάλιστα, παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ηρακλής Πολυκάρπης πρόσθεσε ένα ακόμη μεγάλο αποτέλεσμα στο ενεργητικό του με το «διπλό» που πήρε το περασμένο Σάββατο στην Κορησό.

Νίκησε τη Δόξα με σκορ 1-4 κι έγινε η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο των νικών στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, απολαμβάνοντας έτσι μόνη της τη 2η στον πίνακα της βαθμολογίας, έχοντας, όμως, απεμπλακεί και από το προγραμματισμένο ρεπό της στον α’ γύρο.

Από νωρίς στο γκολ ο Ηρακλής…

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το 1ο λεπτό και οι διαθέσεις των «πράσινων» του Ρούλη Κυβεντίδη δεν άργησαν να φανούν, μιας και ο Δημήτρης Πρωτόγερος, σημαδεύοντας δίχτυα στην παραπάνω χρονική στιγμή, έδωσε το γρήγορο προβάδισμα (0-1) στην ομάδα του, «απελευθερώνοντας», παράλληλα, τα πόδια των συμπαικτών του για τη συνέχεια του ματς, η οποία, ωστόσο, συνέχεια, δεν ήταν καθόλου ευχάριστη για τον Ηρακλή ως προς τις αριθμητικές αναλογίες στο χορτάρι.

Στο 25’, λοιπόν, ο Ηρακλής, ελέω της αποβολής με κόκκινη κάρτα του Πέτρου Τερέζιου, έμεινε με δέκα παίκτες στο γήπεδο, όμως, το γεγονός αυτό δεν στάθηκε ικανό να του στερήσει τη δυνατότητα να φτάσει και σε ένα ακόμη γκολ, στο 36’ συγκεκριμένα, όταν ο Τσαρνέλας «έγραψε» το 0-2.

Εννιά, εντούτοις, λεπτά αργότερα (45’), οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη, που σημειωτέον, έβλεπε τις προσπάθειες των παικτών του έξω από τον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου, εξαιτίας της στέρησης του δικαιώματός του να δίνει εντολές από τον πάγκο της ομάδας του επί δίμηνο από την Ε.Π.Σ.Κ., μπήκαν στο παιχνίδι, έπειτα από γκολ (2-1) που σημείωσε ο Παναγιώτης Γάκιας.

Άξιο, επίσης, αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι οι γηπεδούχοι στο α’ ημίχρονο δικαιούνταν, βάσει της καλής αγωνιστικής συμπεριφορά τους στο χορτάρι και τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, κάτι παραπάνω από τη μείωση στο σκορ, ωστόσο, αυτό που τους έλειπε ήταν ευστοχία στις τελικές τους προσπάθειες, καθώς και η τύχη.

Στο 47’ επανήλθαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι

Με το που ξεκίνησε το παιχνίδι στο β’ ημίχρονο, γεγονός είναι, ότι η Δόξα έμεινε και αυτή με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Βασίλη Λαζαρίδη, κάτι που έδωσε «τροφή» στον Ηρακλή να επιτεθεί πλέον επί ίσοις όροις και να φτάσει στο 1-3 στο 50’ με τον Κώστα Παπαθανασίου και στο 1-4 με τον Φίλιππο Αντωνόπουλο στο 52’.

Τέλος, να σημειωθεί, ότι στο 63’ καταγράφηκε μία ακόμη αποβολή στο παιχνίδι, η 3η συγκεκριμένα, για λογαριασμό της Δόξας, που αφορούσε τον Γιάννη Τσόπρα.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Σιδερίδης Χ., Ζαρομυτίδου

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Μαρκόπουλος (55’ Πνευμονίδης), Τσόπρας Ι., Λαζαρίδης, Τσόπρας Π. (67’ Παπαϊωαννίδης), Μηλιάτης Δ. (38’ Τρεμόπουλος), Μελλίδης, Γάκιας Π., Γαϊτανάκης, Γάκιας Ε., Μηλιάτης Ε.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Αντωνόπουλος Τ. (46’ Μπρίτζιος), Τσαρνέλας, Τερέζιου Π., Παπαθανασίου Α., Πρωτόγερος, Παπαθανασίου Κ., Τοροσίδης (73’ Καραμήτρος), Αντωνόπουλος Φ., Στασινόπουλος, Μόσχος (63’ Σίμος)