Σε ρυθμό προπόνησης ο ΓΠΟ Καστοριάς επιβλήθηκε άνετα με το ευρύ σκορ 6-1 των Αετών Θεσσαλονίκης (ΠΑΟΚ Κ18) στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Β΄ Εθνικής κατηγορίας και παρέμεινε μόνος στην κορυφή με διαφορά 5 βαθμών από τον Αγροτικό Αστέρα Αγίας Βαρβάρας.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Τα κορίτσια του Χρήστου Καλύβα, πάτησαν καλά στο χορτάρι από την αρχή, κυριάρχησαν σε όλα τα σημεία και… καθάρισαν το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όπου έφτασαν να προηγούνται με διαφορά πέντε τερμάτων (5-0) και να μην έχουν απειληθεί σε καμία περίπτωση!

Ενώ, να αναφέρουμε πως η Καστοριά έκανε το απόλυτο 10 στα 10 και βρίσκεται στην πρώτη θέση με 30 βαθμούς!

Πιο αναλυτικά, στο 5ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με την Μπασούρη, που βγήκε μόνη της και πλάσαρε την τερματοφύλακα. Η Καστοριά συνέχισε να πιέζει και στο 14΄ διπλασίασε τα τέρματά της (2-0) και πάλι με την Μπασούρη, έπειτα από ασίστ της Νικόλ Τζίαρα, ενώ, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σφράγισε τη νίκη με την Τάσιου (στο 24′) να κάνει το 3-0, την Κυριζάκη (στο 30′) το 4-0 και την Τζιάρα (στο 33′) το 5-0.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΓΠΟ Καστοριάς, έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και η Νικόλ Τζίαρα στο 48′ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης της ομάδας της. Οι φιλοξενούμενες το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν σε 6-1 με την Κωντοστάνου.

Τέλος, να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν να αγωνιστούν για 20, περίπου, λεπτά με μια παίκτρια λιγότερη, καθώς η Γκάνα ζαλίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι, ενώ ο Καλύβας έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του.